Skip to main content
Home » Skóra » Mężczyzna zadbany
Skóra

Mężczyzna zadbany

Mężczyzna-zadbany
Mężczyzna-zadbany

Czy mężczyźni powinni dbać o siebie? Zdecydowanie tak. Zwłaszcza, że z roku na rok oferta kosmetyków dla panów jest coraz bogatsza.

Jeszcze w ubiegłym wieku dla wielu mężczyzna szczytem dbania o siebie było używanie kremu Nivea. Często wzdrygali się na samą myśl, że mogliby zrobić coś więcej. Toć, to niemęskie. Wraz z otwartością na zachód przyszedł czas na zmianę poglądów. Teraz wystarczy włączyć telewizor lub otworzyć gazetę, by zobaczyć reklamy kosmetyków przygotowanych specjalnie dla panów. Co więcej prezentowane przez mężczyzn uchodzących za symbole seksu, jak choćby Metthew Fox (L,Oreal), Clive Owen (Lancome). Bo nowoczesny mężczyzna – musi być zadbany.

Nowa era. Kosmetyki dla mężczyzn.

Twardziel powinien pachnąć tytoniem i potem. Nic bardziej mylnego. To są ostatnie zapachy jakie chciałaby czuć kobieta. Podobnie jak mało pociągająca jest zniszczona skóra. Zwłaszcza w czasach gdy na półkach sklepowych nie brakuje preparatów dla panów.

Pierwsze kosmetyki dla mężczyzn wprowadziły na nasz rynek firmy oferujące kosmetyki medyczne, dostępne w aptekach, m.in. Vichy.

Obecnie zdecydowana większość koncernów kosmetycznych ma w swojej ofercie linie produktów dla mężczyzn – L’oreal, AA Oceanic, Dr.Irena Eris, Vichy. I to nie ograniczające się do przysłowiowego balsamu po goleniu. Są już kremy zawierające retinol na zmarszczki i nawilżający kwas hialuronowy. Balsamy pod oczy lub do ust. Wszystko dopasowane do potrzeb męskiej skóry. A trzeba podkreślić, że skóra mężczyzny znacznie różni się od kobiecej. Skóra męska jest grubsza i ma nieco inną strukturę tkankową. Do około 30 roku życia na męskiej twarzy widać niewiele zmarszczek, natomiast potem skóra starzeje się o wiele szybkiej niż kobieca.

Panowie do wód

Przeciwnicy, ich zdaniem, przesadnego dbania o wygląd, powtarzają – nie chcę być wymuskaną lalą. Wolę być macho. Tyle, że współczesny macho bardziej przypomina Antonio Banderasa (nota bene reklamującego własną linię perfum) niż Johna Wayne’a wyjętego prosto z westernu. Zresztą jeden z najpopularniejszych współczesnych piłkarzy David Beckham znany jest nie tylko z boiska ale również z dbałości o siebie i reklam kosmetyków. I choć dla wielu panów jest synonimem metroseksualności, to ma ogromne grono wielbicielek. Na szczęście coraz więcej mężczyzn to rozumie. Widać to choćby po coraz większym zainteresowaniu, jakim cieszą się wśród płci brzydkiej salony SPA & Wallnes.

Bo choć inwestycja w porządne kosmetyki to dobry początek, to warto pomyśleć o czymś więcej. Gdy kobieta słyszy SPA kobieta od razu myśli o relaksie. Podobnie powinno być z panami. Od kilku lat wiele salonów kosmetycznych i ma ofertę skierowaną specjalnie dla mężczyzn. Masaże, peelingi całego ciała, zabiegi pielęgnacyjne i kuracje kosmetyczne, uwzględniające męskie oczekiwania, specyfikę budowy ich skóry oraz indywidualne i charakterystyczne problemy kosmetyczne.

I na koniec manicure. To już nie jest domena kobiet. Nikt nie karze panom nosić różowych tipsów ale zadbane i czyste paznokcie są oznaką luksusu. Dostępnego dla każdego.

Next article
Home » Skóra » Mężczyzna zadbany
skóra

Ochrona przeciwsłoneczna powinna być stosowana cały rok

W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o negatywnym wpływie promieniowania słonecznego na naszą skórę. Możemy ją jednak skutecznie chronić za sprawą dobrze dobranych filtrów przeciwsłonecznych, które powinniśmy stosować przez cały rok, a już szczególnie wiosną i latem.

Dr hab. n. med. Elżbieta Kowalska-Olędzka

Specjalista dermatolog

Do jakich aspektów pielęgnacyjnych powinniśmy przykładać wagę w okresie wiosenno-letnim?

Kluczową kwestią, jeśli chodzi o pielęgnację naszej skóry w okresie wiosenno-letnim jest włączenie lub kontynuacja stosowania kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Oczywiście w zależności od pory roku filtry te różnią się od siebie stopniem ochrony. Jeśli chodzi o okres jesienno-zimowy, to mogą to być np. filtry, które są dodawane do produktów pielęgnacyjnych – kosmetyków kolorowych i kremów. Są to zazwyczaj wartości od 15 do 30 SPF. Natomiast wiosną i latem ochrona przeciwsłoneczna powinna być znacznie wyższa – należy stosować filtry SPF 30-50+.

Przed czym tak naprawdę chronią nas filtry przeciwsłoneczne? Jak powinna wyglądać regularna ochrona przeciwsłoneczna?

Ochrona przeciwsłoneczna ma dwa główne zadania – spełnia funkcję profilaktyki przeciwnowotworowej oraz przeciwstarzeniowej. Ochrona przeciwstarzeniowa jest związana ze względami estetycznymi, przeciwnowotworowa – zdrowotnymi. Najbardziej niebezpiecznym nowotworem skóry jest czerniak, który powstaje w wyniku krótkiej, ale bardzo intensywnej ekspozycji na słońce. Regularna ochrona przeciwsłoneczna to przede wszystkim codziennie stosowanie kremów z filtrem, minimum 15 minut przed wyjściem z domu. Należy pamiętać, że ich działanie trwa mniej więcej 3-4 godziny, dlatego wymagana jest reaplikacja. Szczególnie jeśli jesteśmy na plaży, uprawiamy sport, spacerujemy, wiemy, że możemy się spocić lub korzystamy z kąpieli wodnych – wtedy ponowne nałożenie kremu z filtrem jest obowiązkowe. Promienie ultrafioletowe odbijają się wtedy też od wody i od piasku, stąd też ekspozycja na słońce działa na nas z każdej strony. Warto też zwrócić uwagę na to, że nie chronimy wyłącznie twarzy, ale całe ciało. Na rynku dostępna jest odzież przeciwsłoneczna, która filtry ma wplecione w tkaniny, jednak i tak na części odkryte należy zastosować krem z filtrem. Z zasady zalecamy też, by ograniczyć przebywanie na słońcu między godziną 11 a 15, mieć okulary przeciwsłoneczne z filtrem oraz nakrycie głowy.

Czym powinniśmy kierować się przy doborze odpowiedniego kremu z filtrem?

Z pewnością bardziej efektywne są produkty stanowiące osobny, samodzielny filtr przeciwsłoneczny niż kosmetyki kolorowe lub pielęgnacyjne z dodanym filtrem. Niemniej, są one zawsze lepszym wyborem niż niestosowanie ochrony przeciwsłonecznej w ogóle. Dodatkowo kremy z filtrem dzielą się na mineralne i chemiczne. Te pierwsze są idealne dla dzieci, osób chorych, u których potwierdzona jest nadwrażliwość na światło słoneczne oraz osób ze skłonnościami do przebarwień. Od niedawna dostępne są także filtry chroniące nie tylko przed UVB i UVA, ale też przed światłem widzialnym i podczerwienią. Filtry chemiczne mogą być stosowane przez większość osób (z wyjątkiem wymienionych wcześniej), a ich główną zaletą jest łatwiejsza aplikacja i niepozostawianie białego filmu na skórze. Filtry powinny być zużywane w danym sezonie – otwarty produkt, który miałby być użyty za rok, nie spełni swojej funkcji. Kluczowa jest również konsystencja kosmetyku. Mamy do wyboru mleczka, emulsje, spraye, lotiony, jednak wiemy, że kremy są najskuteczniejsze. Wiemy też, że lepiej jest użyć jakiegokolwiek produktu przeciwsłonecznego niż żadnego, ale kremy są bardziej treściwe.

Czy tylko w okresie wiosenno-letnim powinniśmy stosować kremy z filtrem?

Kremy z filtrem należy stosować zdecydowanie cały rok. Ekspozycja na światło ultrafioletowe występuje zawsze, gdy jest jasno. Nie ma znaczenia czy jest to dzień zimowy, czy też letni – cały czas jesteśmy eksponowani na ultrafiolet, nawet jeśli słońce jest za chmurami. Zimą i jesienią można stosować filtry o niższej wartości SPF.

Next article