Paulina Sobkowiak
Mgr kosmetolog/trycholog i lic. pielęgniarka od ponad 11 lat dba o skóry swoich podopiecznych, a swój gabinet prowadzi od ponad 8 lat Depicenter w Poznaniu. Specjalizuje się w zabiegach laserowych, iniekcyjnych oraz konsultacjach trychologicznych. Uczestniczy w wielu konferencjach z zakresu szerokopojętej medycyny estetycznej i trychologii na całym świecie. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego.
Złuszczanie martwego naskórka potęguje działanie szamponów i odżywek, dzięki czemu włosy są zdrowsze i piękniejsze. Regularny peeling dokładnie oczyszcza skórę głowy z warstwy krystalizacji sebum, łoju i zanieczyszczeń niwelując oznaki łupieżu czy zmniejszając przetłuszczanie włosów. Włosy dzięki temu mają zdrowsze i lepsze środowisko do wzrostu są wzmocnione, mniej wypadają i szybciej rosną.
Dlaczego regularne oczyszczanie skóry głowy jest tak samo ważne jak pielęgnacja włosów?
Jeśli nie będziemy regularnie oczyszczać skóry głowy, to możemy doprowadzić do nagromadzenia się grzybów i bakterii, a także nadmiaru łoju, brudu i zanieczyszczeń co w konsekwencji może doprowadzić do powstania łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry. Pamiętajmy, że skóra głowy narażona jest na negatywne działanie nie tylko naturalnych czynników, ale też tych chemicznych – suchych szamponów, lakierów, past czy pudrów koloryzujących. Te mikroskładniki codziennie przez wiele godzin odkładają się na skórze głowy. Dlatego oprócz stosowania w codziennej pielęgnacji szamponów do mycia skóry głowy, bardzo ważne jest wprowadzenie peelingu.
Jakie korzyści dla wzrostu i wyglądu włosów przynosi złuszczanie martwego naskórka na skórze głowy?
Peeling enzymatyczny – kwasowy otwiera ujścia mieszków włosowych, dzięki czemu nowe włosy mogą swobodnie rosnąć, bo nie są blokowane przez bród, łój czy czynniki chemiczne. Również dla już wyrośniętych włosów regularne oczyszczanie jest korzystane, bo sprawia, że odzywki i szampony lepiej docierają do mieszka włosowego. W efekcie włosy są zdrowsze, lepiej dotlenione i odżywione. Peeling działa też pobudzająco na ukrwienie głowy, dzięki czemu poprawia się mikrokrążenie skóry, co wspiera jej regenerację i zdrowy wygląd.
Czy peeling skóry głowy może pomóc w walce z problemami takimi jak łupież, nadmiar sebum czy swędzenie?
Dla mnie, jako trychologa, trychologiczny peeling jest absolutną podstawą dbania o zdrowie skóry głowy i włosów. Oczyszczanie peelingiem jest kluczowe, sam szampon nie wystarczy. Złuszczanie martwego naskórka oczyszcza skórę głowy z martwego naskórka, czopów łojowych, łupieżu sprawia też, że odkłada się mniej sebum i łoju. Peeling wpływa też na aspekt wizualny fryzury, bo włosy odbijają się od powierzchni głowy i są świeższe.
Jak często powinno się stosować specjalistyczne produkty oczyszczające skórę głowy, aby uzyskać najlepsze efekty?
Częstotliwość zależy od typu skóry głowy. Przy skórze głowy tłustej, normalnej lub z łupieżem peeling należy stosować co 7 dni. Przy mniej wymagającej skórze lub gdy jest nadwrażliwa – co 10 dni. Ponadto przy normalnej skórze rekomenduję używanie szamponu oczyszczającego raz w tygodniu, a w pozostałe dni szamponu nawilżającego lub szamponu do codziennej pielęgnacji. Przy skórze tłustej warto stosować dwa razy w tygodniu – szampon seboregulujący, a w pozostałe dni – szampon nawilżający.