Dr n. med. Tomasz Wiatr
Ponad 14-letnie doświadczenie w dziedzinie urologii, diagnostyki i leczenia nowotworów układu moczowego, wad układu moczowego, zakażeń dróg moczowych, kamicy oraz nietrzymania moczu. Członek Polskiego Towarzystwa Urologicznego i Polskiego Towarzystwa Andrologicznego. Od ponad 7 lat pracuje w poradni andrologicznej zajmując się diagnostyką i leczeniem niepłodności męskiej, zaburzeniami seksualnymi, a także substytucją hormonalną w niedoborach testosteronu.
Niepłodność dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet, a w 50 proc. par mimowolnie bezdzietnych, męski czynnik niepłodności jest diagnozowany razem z nieprawidłowymi parametrami nasienia.
Jakie są przyczyny niepłodności u mężczyzn i jakie znaczenie dla powodzenia zapłodnienia ma jakość nasienia?
Męska niepłodność jest wieloczynnikowa i może być efektem np. wrodzonych lub nabytych zaburzeń układu moczowo-płciowego, nowotworów, zakażeń układu moczowo-płciowego, podwyższonej temperatury moszny (jako wynik żylaków powrózka nasiennego), zaburzeń endokrynnych, zaburzeń genetycznych lub czynników immunologicznych.
Czy mężczyzna może mieć jakieś szczególne dolegliwości lub objawy, które mogą świadczyć że występują u niego problemy z płodnością lub jakością nasienia?
W ok. 30-40 proc. przypadków nie stwierdza się czynników męskiej niepłodności (tzw. niepłodność idiopatyczna). U mężczyzn tych nie stwierdza się w wywiadzie żadnych objawów wpływających na potencjał reprodukcyjny i mają oni prawidłowe wyniki badania fizykalnego, badań endokrynologicznych, genetycznych i biochemicznych, mimo że badanie nasienia może ujawnić nieprawidłowości w spermiogramie.
Na czym polega badanie jakości nasienia (spermiogram) i jakie parametry są w nim oceniane? Jakie są prawidłowe wartości parametrów spermiogramu według norm WHO? Dlaczego nie należy bać się badania?
Zgodnie z kryteriami WHO badania andrologiczne są wskazane, aby postawić diagnozę, gdy wyniki badania nasienia są nieprawidłowe w co najmniej 2 testach. W seminogramie analizowane są ogólne parametry nasienia, takie jak objętość i lepkość ejakulatu, czas upłynnienia, pH, wygląd nasienia, ogólna liczba plemników w nasieniu, liczba plemników w 1 ml ejakulatu, odsetek żywych i poruszających się plemników. Dodatkowo ocenie poddaje się budowę plemników i określa proporcje pomiędzy prawidłowo zbudowanymi plemnikami oraz tymi, u których występują uszkodzenia strukturalne. Badania nie należy się obawiać, oddanie materiału odbywa się drogą masturbacji do jałowego pojemnika, a całość odbywa się z poszanowaniem intymności pacjenta.
Jak w zaciszu domowym poprawić płodność? Jakie suplementy diety lub witaminy najczęściej rekomenduje się na poprawę jakości nasienia?
Regularna umiarkowana aktywność fizyczna może być dobrym sposobem nie tylko na poprawienie jakości nasienia, ale też na zadbanie o ogólną kondycję organizmu. Nie ma wątpliwości co do tego, że używki takie jak alkohol czy papierosy, bardzo negatywnie wpływają na męską płodność, dlatego panowie, którzy planują powiększenie rodziny, powinni jak najszybciej zrezygnować z używek.
Ponadto w wielu przypadkach sposobem na poprawienie jakości nasienia może być odpowiednia suplementacja, która powinna zostać dobrana podczas konsultacji z andrologiem. Wśród suplementów które warto uwzględnić w leczeniu to między innymi witamina C oraz E – silne przeciwutleniacze, które pozwalają walczyć ze stresem oksydacyjnym.
Ponadto warto stosować cynk, który wpływa na żywotność ruchliwość plemników, a także na ich liczbę w nasieniu (gęstość nasienia). Z kolei kwas foliowy u mężczyzn pełni istotną rolę w procesie syntezy DNA i produkcji prawidłowej liczby plemników. Ważne są również selen, witaminy z grupy B i kwasy omega-3.