Prof. dr hab. Marzena Dominiak
Kierownik Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej we Wrocławiu, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego
Higiena jamy ustnej wpływa na zdrowie całego organizmu. To ważne również wtedy, gdy nie mamy już naturalnych zębów. Jak dbać o higienę protez, aby uniknąć infekcji i stanów zapalnych w jamie ustnej?
Codziennie rano i wieczorem proteza musi być poddana zabiegom oczyszczania. Nie mówimy, jak długo trzeba to robić – proteza ma po prostu zostać skutecznie wyczyszczona, nawet tylko metodami domowymi, jak mycie wodą z szarym mydłem. Nie myjemy jej na pewno środkami ściernymi, takimi jak pasty do zębów, bo na powierzchni może dojść do mikrozarysowań. Po umyciu protezę poddajemy dezynfekcji przy zastosowaniu specjalistycznych preparatów zawierających środki chemiczne, które przy rozpuszczeniu będą tworzyły min. aktywne formy tlenu.
Czy stosowanie specjalnych preparatów do protez rzeczywiście poprawia komfort ich użytkowania?
Tak, zdecydowanie. Wspomniane preparaty do czyszczenia, nie tylko zabijają wszystkie mikroorganizmy, przez co zapobiegają rozwojowi zapaleniom (stomatopatii protetycznej), ale także usuwają wszelkiego rodzaju naloty oraz przebarwienia nie powodując przy tym zarysowań i uszkodzeń protez. Pod protezą bardzo łatwo rozwijają się bakterie beztlenowe i dlatego odpowiednie jej czyszczenie jest tak ważne.
Czy protezy mogą powodować problemy z dziąsłami?
Mogą powodować wspomniane już stomatopatie protetyczne, czyli zmiany zapalne na błonie śluzowej pochodzenia bakteryjnego czy grzybiczego. Występują one głównie w postaci zaczerwienienia, pieczenia czy przerostów błony śluzowej. Przerosty z jednej strony pozornie uszczelniają protezę, a z drugiej – powodują powstanie pomiędzy przerośniętymi fałdami zmian zapalnych i nadżerek, powodujące nawet rozwój procesów nowotworowych. Niedopasowaną protezę najlepiej zmienić na nową. Przy mniejszych niedopasowaniach możemy użyć kremu, który ją uszczelni – tak, by nie wchodziły pod nią resztki pokarmowe.
Jak proteza może wpływać na smak jedzenia i doznania kulinarne?
Proteza zmniejsza doznania kulinarne, bo zakrywa kubki smakowe podniebienia. Często stosujemy też wspomniane kremy. Ich smak na pewno nie jest przyjemny, a krem w jamie ustnej ulegając rozrzedzeniu, jest w dość dużych ilościach połykany. Na rynku dostępne są jednak kremy smakowe, które są zdecydowanie lepiej tolerowane.