Stosowanie substancji pochodzenia naturalnego dostępnych w formie suplementów jest rekomendowane przez towarzystwa naukowe u osób z niskim lub umiarkowanym ryzykiem sercowo-naczyniowym, gdy zmiana stylu życia nie wystarcza.
Prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz
Kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Wydziału Lekarskiego WUM
Czym jest cholesterol LDL i dlaczego ważne jest, aby był na niskim poziomie?
Cholesterol LDL to część cholesterolu, która z łatwością wnika do światła naczynia i po modyfikacji tworzy blaszkę miażdżycową, przez co doprowadza do miażdżycy tętnic. W jej wyniku dochodzi do zwężenia światła naczyń krwionośnych, zaburzeń przepływu krwi, a przy zawale lub udarze do ich zamknięcia i niedokrwienia.
W jaki sposób rozpoznać hipercholesterolemię?
Symptomy hipercholesterolemii niestety występują dopiero gdy choroba jest zaawansowana. Często na początku przebiega ona całkowicie bezobjawowo. Dopiero rozwijająca się miażdżyca daje o sobie znać, dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań oznaczających stężenie cholesterolu LDL.
Prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski
Instytut Kardiologii, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Jak przedstawiają się statystyki w Polsce dotyczące nieprawidłowego profilu lipidowego wśród społeczeństwa?
Hipercholesterolemię (nieprawidłowy profil lipidowy) stwierdza się ok. 61 proc. dorosłych Polaków. W 3., 4., 5. lub 6. dekadzie życia rozpoznaje się ją u ok. 40-50 proc. pacjentów, a u osób w wieku 70 lat jest to nawet 80 proc. Częstość występowania choroby jest podobna u obu płci. Problemem w Polsce jest niestety niska rozpoznawalność – wielu pacjentów nie ma świadomości tej choroby.
W jaki sposób możemy dbać o odpowiedni poziom cholesterolu we krwi?
Hipercholesterolemię u osób z niskim lub umiarkowanym ryzykiem sercowo-naczyniowym lub z lekko podwyższonym LDL-c leczymy poprzez zmianę stylu życia – odpowiednie odżywianie oraz regularną aktywność fizyczną. Gdy zmiany te są niewystarczające, włącza się również leczenie farmakologiczne. U osób niekwalifikujących się jeszcze do farmakoterapii, możemy wprowadzić wspomaganie niefarmakologiczne, czyli nutraceutyki. Są to preparaty łączące w sobie substancje pochodzenia roślinnego, które hamują wchłanianie szkodliwego cholesterolu z jelit lub zatrzymują jego produkcję w wątrobie. Mają one działanie wspomagające – najczęściej są dobrze tolerowane i bezpieczne. Zalecamy je również, gdy podczas tradycyjnego leczenia farmakologicznego pojawiają się efekty uboczne. Wtedy połączenie małej dawki klasycznego leku z nutraceutykiem i zdrowym stylem życia mogą przynieść znaczącą korzyść.