Skip to main content
Home » Neurologia » Agresja, wygłupy oraz bunt. Jakie zachowania mogą wskazywać na problemy psychiczne?
Neurologia

Agresja, wygłupy oraz bunt. Jakie zachowania mogą wskazywać na problemy psychiczne?

Katarzyna Wojciechowska

Specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, seksuolog, terapeuta behawioralno-poznawczy, koordynator Oddziału Klinicznego Psychiatrii Młodzieży jak również Oddziału Dziennego Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego dla dzieci i młodzieży Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu oraz od niedana konsultant Wojewódzki w województwie kujawsko-pomorskim w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, jako biegły w zakresie psychiatrii i seksuologii współpracuje z Sądami i Prokuratorami, czynnie wspiera Fundację Twarze Depresji, współwłaścicielka Centrum Psychoterapii i Poradnictwa PHANARI w Toruniu

Jakie są najwcześniejsze objawy depresji, które nauczyciele i pedagodzy mogą zauważyć u swoich uczniów, zanim problem stanie się poważny?

Depresja coraz częściej dotyka młodsze dzieci i może wpływać nawet na 20 proc. nastolatków. To cierpienie psychiczne często umyka uwadze w środowisku szkolnym, gdzie młodzi ludzie, obawiając się odrzucenia czy stygmatyzacji, ukrywają swoje problemy. Maskują swoje emocje pod przyklejonymi uśmiechami, błaznowaniem, rozdrażnieniem, a nawet agresją i buntem. Wczesne wykrycie depresji jest kluczowe, ponieważ im szybciej zostanie zauważona, tym lepsze są rokowania i efekty terapii. Depresja wpływa na wszystkie obszary życia młodego człowieka, prowadząc do zerwanych przyjaźni, trudności edukacyjnych, pogorszenia relacji z rodziną, a także do problemów takich jak nadużywanie alkoholu, narkotyków, agresja czy konflikty z prawem.

Szkoła, będąca miejscem spędzania dużej części dnia, może intensyfikować stres związany z trudnymi sytuacjami społecznymi, presją szkolną i rodzicielską, co może prowadzić do niskiego poczucia własnej wartości oraz zaburzeń lękowych i depresyjnych. Dorośli, w tym nauczyciele, często skupiają się na emocjonalnie trudnych dla siebie zachowaniach uczniów, które mogą być błędnie odbierane jako zła intencja. W takich sytuacjach warto zastanowić się, co młody człowiek próbuje nam powiedzieć, jakie wsparcie w radzeniu sobie z emocjami jest mu potrzebne. Nauczyciel nie jest psychiatrą ani psychologiem i nie powinien diagnozować chorób psychicznych. Jego zadaniem jest wysłuchanie, zaakceptowanie, zrozumienie i poinformowanie o możliwościach skorzystania z pomocy specjalistów. Często wsparcie ucznia w rozmowie z rodzicem czy wysłuchanie może być wystarczające. Należy unikać oceniania, moralizowania czy bagatelizowania problemów oraz unikać niepotrzebnego wysyłania ucznia na oddział psychiatryczny, co może zaburzać poczucie bezpieczeństwa i zaufania.

Polskie szkoły nie są wystarczająco przygotowane do wsparcia dzieci i młodzieży w kryzysach psychicznych. Często nauczyciele oraz psycholodzy szkolni boją się rozmawiać z uczniami z zaburzeniami psychicznymi, w tym z myślami samobójczymi czy samookaleczeniami. Brak wiedzy o rozwoju emocjonalnym dzieci i młodzieży oraz ignorowanie uwag z otoczenia prowadzi do nieprawidłowego reagowania na trudności uczniów. Nauczyciele mogą nieświadomie pogłębiać problemy, gdyż często brak im kompetencji do efektywnego wsparcia psychicznego.

Działania nauczycieli i psychologów powinny koncentrować się na rozpoznawaniu wczesnych sygnałów trudności psychicznych uczniów oraz udzielaniu skutecznego wsparcia, przeciwdziałając rozwojowi depresji lub innych zaburzeń psychicznych. Konieczne są obowiązkowe warsztaty dla nauczycieli, które poprawią ich umiejętności radzenia sobie z trudnościami psychicznymi uczniów i przeciwdziałają wypaleniu zawodowemu. Gabinety psychologiczne powinny być zlokalizowane poza głównymi budynkami szkolnych i działać w godzinach popołudniowych, zapewniając uczniom dyskrecję. Warto także rozważyć wprowadzenie zespołów wsparcia do spraw zaburzeń psychicznych, wspierających nauczycieli i dostosowujących wymagania edukacyjne.

Pomimo trudności, w szkołach pracuje wiele osób o wysokiej wrażliwości i empatii, które aktywnie poszukują form wsparcia i samokształcenia, organizując szkolenia i współpracując z specjalistami. Takie inicjatywy są coraz bardziej powszechne i doceniane przez uczniów oraz rodziców.


Fundacja Twarze Depresji należy do najaktywniejszych w Polsce organizacji pozarządowych w dziedzinie zdrowia psychicznego. Prowadzi pięć programów bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla Polaków i Ukraińców: dzieci i młodzieży, kobiet w ciąży i po porodzie, pacjentów onkologicznych i ich rodzin oraz osób dorosłych w stanie kryzysu psychicznego. Specjaliści fundacji pomagają również w Telefonie Zaufania pod numerem 22 290 44 42. Fundacja jest organizatorem ogólnopolskiej kampanii społecznej Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję., Biegu z Twarzami Depresji, programu psychoedukacyjnego dla nauczycieli Twarze depresji dla Szkół; wydaje bezpłatny magazyn edukacyjny Twarze depresji, organizuje wykłady, webinary z ambasadorami i ekspertami na temat zdrowia psychicznego. Więcej na twarzedepresji.pl.


Next article
Home » Neurologia » Agresja, wygłupy oraz bunt. Jakie zachowania mogą wskazywać na problemy psychiczne?
neurologia

Innowacja społeczna – Przedsiębiorczość 60+

Marian Ferenc

Prezes Zarządu i fundator Fundacji Aktywny Senior

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania problematyką starości i starzenia się, co niewątpliwie jest związane z szybko postępującymi zmianami demograficznymi w Polsce.

Obecnie znaczna część populacji osób starszych żyje w krajach określanych jako region Globalnego Południa. Mimo iż Polska geograficznie do tej strefy nie należy, starzenie się jej populacji jest, podobnie jak w tych krajach, zjawiskiem zachodzącym w bardzo szybkim tempie, takim, że przemiany demograficzne wyprzedzają wzrost gospodarczy. O ile kraje rozwinięte gospodarczo w wyniku rozpoznania przemian demograficznych i przewidywania ich skutków miały czas na przynajmniej częściowe przygotowanie się na konsekwencje procesu starzenia się (np. poprzez rozwinięcie systemu ubezpieczeń społecznych, przyjęcie rozwiązań wydłużających możliwości zatrudnienia), o tyle kraje mniej zaawansowane społeczno-ekonomicznie, w tym Polska, stoją w obliczu sytuacji, w której przemiany demograficzne następują tak szybko, że utrudniają reagowanie na pojawiające się wyzwania.

W dyskursie publicznym w Polsce coraz dobitniej wyrażane jest przekonanie, że starość stanowi równie istotny etap życia jednostki. Biorąc powyższe pod uwagę, należy uznać, że dotychczasowy model aktywności ludzi starszych nie przystaje do aktualnych wyzwań cywilizacyjnych. Projektowane działania biorą pod uwagę dobro osób 60+ i są przez te osoby współkreowane w optyce horyzontalnej. Cele oraz zaplanowane działania projektu Przedsiębiorczość 60+ uwzględniają zarówno społecznie i politycznie preferowane kierunki rozwoju (innowacyjność, inkluzyjność, przedsiębiorczość społeczną, sieciowość współpracy, wzmacnianie solidarności międzypokoleniowej, przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu i ageizmowi, rozwijanie i promowanie srebrnej gospodarki, promocję wolontariatu oraz postaw umacniających kapitał społeczny), jak i aktualny stan wiedzy gerontologicznej (wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa, zagwarantowanie wsparcia w procesie adaptacji do szybko zmieniającej się rzeczywistości oraz uwzględnianie indywidualizacji procesów starzenia się).

Next article