Czynnikiem, który najsilniej zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i naczyń, jest zaawansowany wiek. Także płeć męska znacząco wpływa na ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, szczególnie wśród osób młodych.
Prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski
Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii, ekspert kampanii edukacyjnej „Akcja Kardioprotekcja”
Czy zawał serca powoduje depresję?
Związek między depresją a chorobami układu krążenia jest dwukierunkowy. Z jednej strony depresja zwiesza ryzyko wystąpienia chorób serca i naczyń. Na przykład: ryzyko wystąpienia zawału serca jest zwiększone o kilkadziesiąt procent u osób z depresją. Z drugiej strony depresja może rozwinąć się u wielu pacjentów w okresie po zawale serca.
Warto wspomnieć o związku między stresem, szczególnie przewlekłym, a chorobami serca i naczyń. Także w tym przypadku zależność jest dwukierunkowa. To znaczy, że stres może być przyczyną różnych problemów zdrowotnych, a z drugiej strony choroby serca, na przykład zawał serca, mogą spowodować znaczne napięcie i niepokój, utrzymujący się długo po zachorowaniu.
Kto jest w grupie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych?
Czynnikiem, który najsilniej zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i naczyń, jest zaawansowany wiek. Także płeć męska znacząco wpływa na ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, szczególnie wśród osób młodych. Ryzyko wystąpienia zawału serca wśród 20- i 30-latków jest w przybliżeniu szesnaście razy większa wśród mężczyzn niż u kobiet, a u osób w wieku powyżej 80 lat – o ok. 50 proc. Ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, niewydolności serca i arytmii jest zwiększone również u palaczy papierosów, osób z nadciśnieniem tętniczym, hipercholesterolemią, cukrzycą i otyłością, a także u osób niezdrowo się odżywiających i prowadzących siedzący tryb życia.
Czym jest skuteczna kardioprotekcja i rehabilitacja kardiologiczna?
Na potrzeby kampanii „Akcja Kardioprotekcja” opracowaliśmy VI filarów skutecznej kardioprotekcji i rehabilitacji kardiologicznej, na którą składają się: regularne ćwiczenia fizyczne, zbilansowany sposób odżywiania się, zdrowie psychiczne oraz farmakoterapia.
Aktywność fizyczna powinna być realizowana prewencyjnie, ale i w skutecznej rehabilitacji kardiologicznej wśród pacjentów po przebytych incydentach sercowo-naczyniowych. Ćwiczenia powinny być dopasowane indywidualnie do każdego pacjenta. Najważniejsza jest regularność i konsekwencja w prowadzeniu zdrowego trybu życia. Starajmy się codziennie poświęcać 20-30 minut na aktywność fizyczną, która powoduje lekką zadyszkę. W przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem.
Dieta powinna być zbilansowana. Najbardziej zalecanym modelem żywienia w prewencji chorób sercowo-naczyniowych jest dieta śródziemnomorska i dieta bałtycka.
Warto też pamiętać o wsparciu psychologicznym. Medytacja i odpowiednie techniki relaksujące oraz regularna, rekreacyjna aktywność fizyczna pomagają w radzeniu sobie ze stresem. Dodatkowo w przebiegu już istniejącej choroby układu krążenia może okazać się skuteczna farmakoterapia. Na przykład: u osób z chorobą spowodowaną przez miażdżycę kwas acetylosalicylowy wydłuża życie, zmniejszając ryzyko zgonu o 12 proc.