Skip to main content
Home » Skóra » Podstawą pięknej skóry jest pielęgnacja
Skóra

Podstawą pięknej skóry jest pielęgnacja

Magdalena Pieczonka

Makijażystka, szkoleniowiec, autorka książek, youtuberka, influencerka

Produkty do makijażu jak i jego intensywność trzeba dobierać indywidualnie, w zależności od urody, wieku, skóry oraz okazji.


Powiedziałaś kiedyś, że masz bzika na punkcie pielęgnacji – jak więc wygląda twoja rutyna pielęgnacyjna?

Jestem fanką zmywana twarzy żelem lub pianką. To dwa produkty, które najlepiej działają na moją skórę. Alternatywą mogą być oleje, pasty, masło do zmywania twarzy oraz mleczka. Ja osobiście wybieram produkty delikatne, które nie uczulają i są komfortowe dla oka. Ważne by kosmetyki do pielęgnacji jak i makijażu dobierać indywidualnie, w zależności od wieku, potrzeb, typu skóry czy trybu życia. Na rynku dostępne są pewne uniwersalne produkty, które możemy użyć w celu np. nawilżenia skóry, ale mogą być niewystarczające, jeśli chodzi o nasze potrzeby. Sprawdzą się świetnie jednorazowo pod makijaż, ale nasza codzienna pielęgnacja powinna być dobrana przez kosmetologów i dermatologów. Pamiętajmy jednak, że do pielęgnacji okolicy oka, powinniśmy używać kosmyków do tego przeznaczonych, gdyż w tej okolicy skóra jest dużo delikatniejsza.

Jaką rolę w końcowym wyglądzie i trwałości makijażu odgrywa właściwa pielęgnacja?

Dla mnie pielęgnacja jest najważniejszym etapem przygotowania skóry pod makijaż. Dzięki odpowiednio dobranym kosmetykom, skóra może wyglądać dużo lepiej. Makijażem jesteśmy w stanie przykryć wiele niedoskonałości, poprawić wygląd, ale nawet najpiękniejszy makijaż i najwspanialej pomalowane oko nie przykryje zmęczonej, zaniedbanej skóry. Dlatego powtarzam, że bazą dla zdrowego wyglądu naszej skóry powinna być właściwie dobrana pielęgnacja. To szczególnie ważne dla kobiet dojrzałych, gdyż regeneracja ich skóry nie przebiega już tak łatwo. Skóra ta wymaga mocniejszych i bardziej ,,bogatych” w składzie kosmetyków. Zachęcam zatem, aby rozpocząć dbanie o skórę w młodym wieku, gdyż w przyszłości skóra nam się odwdzięczy. Tak więc pielęgnację należy stosować systematycznie, nie tylko przy okazji wielkich wydarzeń. To działa tak samo jak w przypadku chęci utraty wagi przed wakacjami – w tydzień nie da się nadrobić zaległości.

Jak w takim razie prawidłowo przygotować skórę do makijażu?

Proces przygotowania cery pod makijaż zależy w dużej mierze od tego jaki mamy rodzaj skóry, w jakim wieku jesteśmy oraz czy dbamy o nią regularnie, czy też robimy sporadycznie. Bardzo ważne jest właściwe oczyszczanie i nawilżanie. Nie wystarczy oczyszczać skóry twarzy jedynie na noc, zmywając makijaż, ale także rano.

Po odpowiednim oczyszczeniu możemy przejść do nałożenia kremu na twarz, szyję oraz dekolt (pamiętajmy, należy dbać o wszystkie te partie). Następnie krem pod oczy.

Rada: gdy szykujemy się na ważne wydarzenie, doradzam, aby makijaż został wykonany po wizycie u fryzjera, ponieważ gorące powietrze z suszarki, może wpłynąć niekorzystnie na wcześniejszą pracę makijażystki.

W przypadku przetłuszczającej się skóry, ważne aby pod makijaż nałożyć krem, który sam w sobie nie jest tłusty. Możemy też zastosować jednorazowo bazę matującą. Jeśli cera jest z kolei zbyt sucha, trzeba ją nawilżyć i wówczas polecam bazę rozświetlającą.

Gdy cera jest już odpowiednio przygotowana, możemy przejść do makijażu. Bardzo ważną kwestią jest dobrze dobrany podkład. Uważajmy, aby nie było odcięcia pomiędzy twarzą a szyją. Przeciągnijmy wówczas delikatnie podkład na okolicę szyi, aby uzyskać jednolity efekt. Nie wolno zostawić zauważalnego odcięcia między podkładem a skórą. Najważniejsze jest, aby wszystko wyglądało bardzo naturalnie.

Letni makijaż – jakie trendy będą panowały w tym roku?

Chyba nie zaskoczę nikogo mówiąc, że w makijażu, trendy wracają i to co było modne kiedyś jest modne teraz. Lubimy wracać do tego, co podobało nam się przed laty. Moim ulubionym trendem na wiosnę/lato jest makijaż monochromatyczny. Lubię nakładać róż w kremie na policzki, oko i usta. To trend, który mocno wylansowała Hailey Bieber. Zdrowa i świeża skóra, która ma młodzieńczy wygląd. Również bardzo fajnym trendem jest używanie mokrych (kremowych) produktów do makijażu, gdzie wszystko się świeci i wygląda naturalnie. Bardzo modne są również graficzne kreski na oku, w różnych kolorach, ale tutaj musimy zwrócić uwagę, czy nasze oko nam na to ,,pozwoli”. Pamiętajmy jednak, że na trendy publikowane w kolorowych magazynach, trzeba patrzeć z pewnym dystansem, a makijaż dopasować indywidualnie do swojej urody.

Nie ma uniwersalnego trendu, który sprawdzi się zawsze i u każdego – to, co czasami wspaniale wygląda na modelce, może w rzeczywistości kompletnie nie pasować do nas. Czym innym jest bowiem makijaż typu ,,fashion” a czym innym makijaż typu ,,beauty”.

Jeśli mowa o makijażu w lecie – jak utrzymać go w nienaruszonym stanie przy upałach jakie nas czekają?

Lato to faktycznie okres, gdy narażamy nasz makijaż na trudne warunki. Często przechodzimy z zimnego, klimatyzowanego pomieszczenia, na zewnątrz, gdzie panują wysokie temperatury. Podczas upałów, bardzo fajnie sprawdzają się produkty o lekkiej formule, typu BB krem z SPF, który oprócz delikatnego wyrównania kolorytu, chroni nas przed promieniowaniem słonecznym. W ofercie możemy znaleźć również produkty wodoodporne, ale polecam je jedynie do sesji zdjęciowych, bądź video, ponieważ mogą obciążać naszą skórę. Bardzo ciekawym produktem, o którym nie każdy słyszał jest ,,antyprespirant” do twarzy. Jest to bloker, który hamuje potliwość skóry, ale nie lubi kremów nawilżających. Tak więc najlepiej stosować go tylko i wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest bardzo gorąco i mamy ważne wyjście. W lecie najlepiej sprawdzają się produkty w stickach i kremie, dzięki którym możemy uzyskać tak zwany surferski look. Zdrowa, wypielęgnowana i zadbana skóra, która jest jedynie delikatnie podkreślona kolorowymi kosmetykami.

Next article
Home » Skóra » Podstawą pięknej skóry jest pielęgnacja
skóra

Alergie skórne w okresie wiosenno-letnim – na co powinniśmy uważać?

W kontekście alergii, lato i wiosna, kojarzy nam się przede wszystkim z alergiami powietrzno-pochodnymi. Jest to jednak czas, w którym mogą pojawiać się lub nasilać też objawy chorób alergicznych skóry.

Dr hab. n. med. Magdalena Trzeciak

Profesor GUMed, specjalista dermatolog-wenerolog, specjalista alergolog, Gdański Uniwersytet Medyczny, Katedra i Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii

Sezon wiosenno-letni to okres, w którym reakcje alergiczne się nasilają. Co w tym okresie stanowi największe zagrożenie dla osób, które posiadają predyspozycje do alergii?

Wiosna i lato to czas pylenia drzew, np. brzozy, traw, zbóż i chwastów. U pacjentów uczulonych na te alergeny mogą one wywoływać objawy chorobowe – zarówno w obrębie dróg oddechowych, jak i oczu oraz skóry. To także czas, gdy robi się ciepło, zatem łatwo o spocenie z powodu nieadekwatnego ubioru lub wzrostu temperatury powietrza. Pocenie jest czynnikiem zaostrzającym objawy AZS, w tym m.in. świąd. Latem częściej myjemy skórę. AZS charakteryzuje pierwotny, tzn. warunkowany m.in. genetycznie defekt bariery naskórkowej. Łatwo tu o jego wtórne pogłębienie poprzez nieprawidłową pielęgnację i/lub niesprzyjające warunki środowiskowo-pogodowe.

Dlatego osoby chorujące na AZS czy wyprysk kontaktowy powinny używać odpowiednich produktów emolientowych do mycia i regularnej pielęgnacji skóry celem m.in. regeneracji bariery skórnej – formuł niedrażniących, bez konserwantów, zapachów, barwników. Innym przykładem wpływu temperatury i słońca na wywołanie objawów chorób skóry zaliczanych zwyczajowo do alergicznych chorób skóry są niektóre pokrzywki fizykalne. Wzrost temperatury u chorego na pokrzywkę cieplną powoduje wystąpienie swędzących bąbli pokrzywkowych. Samo promieniowanie słoneczne może wywołać rzadką pokrzywkę słoneczną. Latem naturalnie zażywamy kąpieli wodnych w morzu, jeziorach. U chorych na pokrzywkę z zimna ochłodzenie powoduje wystąpienie objawów skórnych pod postacią bąbli pokrzywkowych, a nawet może prowadzić do stanu zagrożenia życia – wstrząsu anafilaktycznego.

Z jakimi objawami skórnymi spowodowanymi alergiami mamy głównie do czynienia?

Wśród objawów obiektywnych zobaczymy na skórze klasyczne wykwity skórne, takie jak grudki, grudki wysiękowe, pęcherzyki, przeczosy, bąble pokrzywkowe. Występują też rumienie i obrzęki skóry. Subiektywnie najczęściej pojawia się świąd.

Czy każdej alergii towarzyszą objawy skórne?

Nie każdej. Alergie pokarmowe i powietrzno-pochodne mogą objawiać się na skórze, ale nie muszą. Ich narządami docelowymi są odpowiednio przewód pokarmowy i oddechowy. Osobnym tematem są alergie kontaktowe, w których objawy skórne są dominującymi. Objawy kliniczne ze strony skóry będą z kolei charakterystyczne dla chorób alergicznych skóry, do których podręcznikowo zaliczamy m.in. atopowe zapalenie skóry, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry i zwyczajowo pokrzywkę.

Jakie są sposoby leczenia oraz łagodzenia objawów alergii skórnych?

Zasadą numer jeden w każdej alergii jest unikanie klinicznie istotnego alergenu oraz, jak w każdej chorobie, stosowanie się do zaleceń lekarskich. Samo leczenie i łagodzenie objawów jest zależne od zdiagnozowanej choroby, jej nasilenia i potrzeb pacjenta.

Przykładowo u chorych na AZS podstawą piramidy terapeutycznej jest emolientoterapia, a w zaostrzeniu włącza się miejscowe leki przeciwzapalne, fototerapię, leki ogólnoustrojowe, immunosupresyjne i immunomodulujące, w tym nowoczesne leki biologiczne i drobnocząsteczkowe. W pokrzywce stosuje się standardowo doustne leki przeciwhistaminowe drugiej generacji, przy braku efektu lek biologiczny. Kontaktowe zapalenie skóry wymaga emolientów, a w zaostrzeniach miejscowych leków przeciwzapalnych, fototerapii czy też leków immunosupresyjnych. Dzisiejsza medycyna dąży do personalizowania terapii.

Next article