Skip to main content
Home » Skóra » Współpraca chirurga z onkologiem jest niezbędna
Skóra

Współpraca chirurga z onkologiem jest niezbędna

Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski

Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, pełnomocnik dyrektora ds. Narodowej Strategii Onkologicznej i Badań Klinicznych, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy, Warszawa, przewodniczący zespołu Ministra Zdrowia ds. Narodowej Strategii Onkologicznej, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego

Zdecydowana większość chorych na zaawansowanego czerniaka w Polsce ma szybki dostęp do ośrodków zapewniających wielospecjalistyczną terapię.


Jak kształtuje się sytuacja pacjenta w Polsce w porównaniu do światowych standardów w kontekście leczenia zaawansowanego czerniaka?

Sytuacja w naszym kraju wygląda bardzo dobrze, w zasadzie warunki leczenia są takie same jak w najbardziej rozwiniętych krajach świata. W ciągu ostatnich kilku lat dokonaliśmy postępu i obecnie pacjenci w Polsce mogą korzystać ze wszystkich leków zarejestrowanych do leczenia zaawansowanego czerniaka i leczenia okołooperacyjnego. Co więcej, od kwietnia do programu lekowego dodana została nowa immunoterapia skojarzona. Jedynym wyjątkiem nieobjętym programem lekowym są przypadki leczenia uzupełniającego chorych na grubego czerniaka bez przerzutów do węzłów. W ciągu ostatnich 8 lat aż o ponad 20 proc. wzrosła 5-letnia przeżywalność chorych na czerniaka w Polsce.

Jak wygląda dostęp pacjentów z czerniakiem do leczenia systemowego?

Jeśli tylko pacjent spełnia odpowiednie kryteria – a zdecydowana większość chorych je spełnia – to otrzymuje on szybki dostęp do jednego z 36 ośrodków, które zapewniają wielospecjalistyczną terapię. Wykluczeni są jedynie pacjenci, u których występują przeciwskazania do immunoterapii, wynikające np. z istotnych chorób współistniejących. Blokadą są więc kryteria medyczne, a nie administracyjne. Czerniak nie jest bardzo częstą chorobą, rocznie zapada na niego ok. 4200 osób, z czego 1000-1200 to przypadki zaawansowanego czerniaka.

Czy są plany rozszerzenia programu lekowego i na co mogą liczyć pacjenci w przyszłości?

Obecnie trwa rozpatrywanie kwestii dodania do programu lekowego przypadków grubych czerniaków bez przerzutów do węzłów. Ponadto jako Polskie Towarzystwo Onkologiczne, zawnioskowaliśmy o dodanie do programu również leczenia przedoperacyjnego – taki ruch nie zwiększy kosztów, a znacząco podniesie skuteczność terapii.

Na ile istotna w procesie leczenia jest współpraca chirurga z onkologiem i co w tej współpracy można usprawnić?

Już teraz ta współpraca wygląda dobrze, ale jest pewne pole do poprawy. Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej i Narodowy Instytut Onkologii prowadzą wiele szkoleń dla lekarzy, więc większość chirurgów wie, że w przypadku zaawansowanych czerniaków współpraca na linii chirurg-onkolog jest niezbędna. Liczymy na szybkie włączenie w program także wspomnianego leczenia przedoperacyjnego, co znacznie poprawi sytuację chorych. Z pewnością chorzy na czerniaka mają znacznie lepsze warunki terapii w Polsce niż w przypadku innych nowotworów, chociażby raka płuc.

Materiał redakcyjny



Materiał partnera:
Next article
Home » Skóra » Współpraca chirurga z onkologiem jest niezbędna
skóra

Pomoc dla chorych na łuszczycę – PSOs Łuszczyca

Prezeska zarządu Amicus Fundacji Łuszczycy i ŁZS, Dagmara Samselska opowiada o działającej od kliku miesięcy infolinii PSOs dla chorych na łuszczycę. Ekspertka wyjaśnia, jaką pomoc można uzyskać podczas telefonicznej konsultacji oraz jakie inne działania są realizowane w ramach projektu.

łuszczyca

Dagmara Samselska

Prezes Zarządu AMICUS Fundacja Łuszczycy i ŁZS, przewodnicząca Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS

Od prawie roku działa ogólnopolska infolinia dla pacjentów chorych na łuszczycę powołana przez Amicus Fundację Łuszczycy i ŁZS. Co było impulsem do jej utworzenia?

Fundacja Amicus wszechstronnie wspiera osoby cierpiące na przewlekłe dermatozy jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy przewlekła pokrzywka spontaniczna. Pandemia COVID-19 spowodowała, że część oddziałów dermatologicznych przestało pełnić dotychczasową rolę. Pacjenci, u których zmiany skórne zaczęły się nasilać m.in. z powodu stresu, a także wcześniej odkładanej terapii czuli się zagubieni i nie wiedzieli jak zlokalizować referencyjny ośrodek leczący łuszczycę zgodnie z najnowszymi rekomendacjami. W czerwcu ubiegłego roku rozpoczęła działalność infolinia PSOs łuszczyca oraz działania edukacyjne w ramach projektu.

Jakie są zasady działania infolinii oraz jaką pomoc można uzyskać podczas telefonicznej konsultacji?

Pod numer infolinii 530 812 500 może zadzwonić każdy, kto chce uzyskać pomoc dla siebie lub osoby bliskiej zmagającej się z łuszczycą. Podczas rozmowy koordynatorka rozwiewa wątpliwości na temat samej łuszczycy, wskazuje referencyjny ośrodek prowadzący leczenie łuszczycy metodami klasycznymi i lekami biologicznymi w ramach NFZ, podaje niezbędne dane kontaktowe oraz informację na temat czasu oczekiwania na wizytę. Po odbytej rozmowie, która w miarę potrzeb trwa czasem nawet 90 minut, koordynatorka przesyła podsumowanie rozmowy ze wszystkimi niezbędnymi informacjami oraz linkami do stron internetowych i materiałów wideo zawierających rzetelne informacje na temat łuszczycy i jej leczenia na każdym etapie. To jednak nie koniec. Staramy się monitorować sytuację każdego podopiecznego infolinii i wspierać w przypadku pojawiających się trudności. Celem jest doprowadzenie do tego, aby każdy został objęty opieką ośrodka i otrzymał leczenie adekwatne do stanu zdrowia.

Czy dzięki jej powstaniu zauważyli państwo zwiększony kontakt ze strony osób chorych na łuszczycę, jak również ich bliskich?

Z miesiąca na miesiąc liczba podopiecznych rośnie. W tej chwili jest to niespełna 400 osób. Większość z nich – ok. 82 proc. – jest już objęta specjalistyczną opieką zgodnie ze ścieżką terapeutyczną.

Jakie są inne działania w ramach projektu PSOs łuszczyca?

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się spotkania edukacyjne online w ramach projektu PSOs łuszczyca. Do tej pory zostały wyświetlone ok. 70 000 razy. Osoba zainteresowana dowie się z nich jakie są dostępne opcje terapeutyczne, jakie kryteria należy spełnić, aby starać się o kwalifikację do leczenia biologicznego w ramach NFZ, jak również jakie są najnowsze możliwości leczenia skóry głowy, dłoni, stóp oraz miejsc intymnych. To tylko kilka z podjętych w materiałach tematów. Zachęcam do zapoznania się ze wszystkimi na stronie psos.pl. Bardzo ważnym aspektem jest stan psychiczny osób zmagających się z łuszczycą, dlatego nasza Fundacja oferuje także wsparcie psychologiczne. W ramach projektu „Psycholog dla skóry” pacjenci z przewlekłymi chorobami skóry mają możliwość skorzystania z nieodpłatnych konsultacji z psychologiem online i grup wsparcia online. Więcej informacji można uzyskać na stronie psychologdlaskory.pl.

Next article