Skip to main content
Home » Skóra » Dlaczego świadomy wybór kosmetyków do pielęgnacji jest tak ważny?
skóra

Dlaczego świadomy wybór kosmetyków do pielęgnacji jest tak ważny?

świadomy wybór
świadomy wybór

Klaudia Tarka

Topowa polska makijażystka, influencerka i kosmetolog. Tworzone przez nią materiały – oparte o unikalny mix profesjonalizmu i poczucia humoru – przyniosły jej uznanie i ogromną sympatię internetowej społeczności. Od lat konsekwentnie i z sukcesem rozwija własne kanały na Instagramie (@klatex), YouTube i TikToku, jednocześnie prowadząc własną drogerię internetową – Flowy.pl oraz autorską markę akcesoriów kosmetycznych – WowCow.

Jaka jest korelacja pomiędzy kondycją skóry a naszym zdrowiem ogólnym?

Zdrowemu ciału i umysłowi na ogół towarzyszy zdrowa skóra. Nie jesteśmy w stanie zmienić naszych uwarunkowań genetycznych, ale warto patrzeć na zdrowie holistycznie i próbować dostosowywać swój styl życia do własnych potrzeb. Mówi się, że kondycja skóry często jest odzwierciedleniem ogólnego stanu zdrowia człowieka i jest w tym sporo prawdy. Dieta, nawodnienie, ilość snu, aktywność fizyczna, używki, ogólna opieka zdrowotna – to wszystko ma znaczenie i może wpływać na wygląd naszej skóry. Problemy skórne czasem mogą sygnalizować problemy zdrowotne, dlatego nie należy ich bagatelizować.

Jak pielęgnacja oraz dobór właściwych produktów wpływają na nasze zdrowie?

Prawidłowa pielęgnacja skóry i stosowanie odpowiednich produktów może wspomagać zdrowie skóry oraz chronić nas przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Brak dbania o odpowiednie oczyszczanie czy nawilżanie może przyczyniać się do problemów skórnych. Dla przykładu: ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV odgrywa istotną rolę w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się skóry i potencjalnym problemom zdrowotnym, takim jak np. rak skóry. Warto pamiętać, że każda osoba ma inną cerę oraz potrzeby, z tego powodu istotne jest indywidualne dopasowanie produktów pielęgnacyjnych.

Klaudia Tarka: Warto patrzeć na zdrowie holistycznie i próbować dostosowywać swój styl życia do własnych potrzeb.

Dlaczego tak ważny jest świadomy wybór kosmetyków?

Świadomy wybór kosmetyków do pielęgnacji jest kluczowy z kilku powodów. Jak wspomniałam wyżej, skóra każdej osoby jest inna, dlatego istnieje konieczność dopasowania produktów do jej indywidualnych potrzeb i rodzaju. Nieprawidłowo dobrane produkty mogą prowadzić do podrażnień, zapychania czy innych poważniejszych problemów skórnych.

Czym jest skin cycling i jakie są jego założenia? Od czego powinniśmy rozpocząć stosowanie tej metody pielęgnacji?

Skin cycling to pielęgnacja cykliczna idealna dla osób, które nie chcą spędzać za dużej ilości czasu na dbaniu o skórę oraz nie mają rozbudowanej kolekcji kosmetyków. Ta metoda składa się z pięciu podstawowych kroków pielęgnacyjnych i w zamyśle odpowiada na wszystkie potrzeby skóry. Skupia się głównie na nawilżeniu, oczyszczaniu i stosowaniu specyficznych składników aktywnych. Przy skin cycling pielęgnację budujemy w oparciu o cztery dni. Pierwszy dzień to dzień kwasowy, drugi dzień to dzień z retinoidami, a trzeci i czwarty to dni nawilżające, odbudowujące (regeneracja dla skóry) – dbamy wtedy o barierę hydrolipidową. Po takich czterech dniach cykl się zapętla, więc powtarzamy całość od nowa. Kluczowe jest również codzienne stosowanie odpowiednich filtrów UV oraz produktów antyoksydacyjnych.

Next article
Home » Skóra » Dlaczego świadomy wybór kosmetyków do pielęgnacji jest tak ważny?
skóra

Pomoc dla chorych na łuszczycę – PSOs Łuszczyca

Prezeska zarządu Amicus Fundacji Łuszczycy i ŁZS, Dagmara Samselska opowiada o działającej od kliku miesięcy infolinii PSOs dla chorych na łuszczycę. Ekspertka wyjaśnia, jaką pomoc można uzyskać podczas telefonicznej konsultacji oraz jakie inne działania są realizowane w ramach projektu.

łuszczyca

Dagmara Samselska

Prezes Zarządu AMICUS Fundacja Łuszczycy i ŁZS, przewodnicząca Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS

Od prawie roku działa ogólnopolska infolinia dla pacjentów chorych na łuszczycę powołana przez Amicus Fundację Łuszczycy i ŁZS. Co było impulsem do jej utworzenia?

Fundacja Amicus wszechstronnie wspiera osoby cierpiące na przewlekłe dermatozy jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy przewlekła pokrzywka spontaniczna. Pandemia COVID-19 spowodowała, że część oddziałów dermatologicznych przestało pełnić dotychczasową rolę. Pacjenci, u których zmiany skórne zaczęły się nasilać m.in. z powodu stresu, a także wcześniej odkładanej terapii czuli się zagubieni i nie wiedzieli jak zlokalizować referencyjny ośrodek leczący łuszczycę zgodnie z najnowszymi rekomendacjami. W czerwcu ubiegłego roku rozpoczęła działalność infolinia PSOs łuszczyca oraz działania edukacyjne w ramach projektu.

Jakie są zasady działania infolinii oraz jaką pomoc można uzyskać podczas telefonicznej konsultacji?

Pod numer infolinii 530 812 500 może zadzwonić każdy, kto chce uzyskać pomoc dla siebie lub osoby bliskiej zmagającej się z łuszczycą. Podczas rozmowy koordynatorka rozwiewa wątpliwości na temat samej łuszczycy, wskazuje referencyjny ośrodek prowadzący leczenie łuszczycy metodami klasycznymi i lekami biologicznymi w ramach NFZ, podaje niezbędne dane kontaktowe oraz informację na temat czasu oczekiwania na wizytę. Po odbytej rozmowie, która w miarę potrzeb trwa czasem nawet 90 minut, koordynatorka przesyła podsumowanie rozmowy ze wszystkimi niezbędnymi informacjami oraz linkami do stron internetowych i materiałów wideo zawierających rzetelne informacje na temat łuszczycy i jej leczenia na każdym etapie. To jednak nie koniec. Staramy się monitorować sytuację każdego podopiecznego infolinii i wspierać w przypadku pojawiających się trudności. Celem jest doprowadzenie do tego, aby każdy został objęty opieką ośrodka i otrzymał leczenie adekwatne do stanu zdrowia.

Czy dzięki jej powstaniu zauważyli państwo zwiększony kontakt ze strony osób chorych na łuszczycę, jak również ich bliskich?

Z miesiąca na miesiąc liczba podopiecznych rośnie. W tej chwili jest to niespełna 400 osób. Większość z nich – ok. 82 proc. – jest już objęta specjalistyczną opieką zgodnie ze ścieżką terapeutyczną.

Jakie są inne działania w ramach projektu PSOs łuszczyca?

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się spotkania edukacyjne online w ramach projektu PSOs łuszczyca. Do tej pory zostały wyświetlone ok. 70 000 razy. Osoba zainteresowana dowie się z nich jakie są dostępne opcje terapeutyczne, jakie kryteria należy spełnić, aby starać się o kwalifikację do leczenia biologicznego w ramach NFZ, jak również jakie są najnowsze możliwości leczenia skóry głowy, dłoni, stóp oraz miejsc intymnych. To tylko kilka z podjętych w materiałach tematów. Zachęcam do zapoznania się ze wszystkimi na stronie psos.pl. Bardzo ważnym aspektem jest stan psychiczny osób zmagających się z łuszczycą, dlatego nasza Fundacja oferuje także wsparcie psychologiczne. W ramach projektu „Psycholog dla skóry” pacjenci z przewlekłymi chorobami skóry mają możliwość skorzystania z nieodpłatnych konsultacji z psychologiem online i grup wsparcia online. Więcej informacji można uzyskać na stronie psychologdlaskory.pl.

Next article