Skip to main content
Home » Neurologia » Symptomy choroby Parkinsona bywają niecharakterystyczne
neurologia

Symptomy choroby Parkinsona bywają niecharakterystyczne

parkinsona
parkinsona

Początkowo, kiedy objawy są dyskretne i występują pojedynczo, chorobę Parkinsona można pomylić z innymi schorzeniami, co utrudnia jej diagnostykę. Ze względu na uciążliwość i kompleksowość opieki nad pacjentem, chorobę Parkinsona nazywa się chorobą całej rodziny.

Dr n. med. Jakub Sienkiewicz

Fot.: Tatiana Łysiak

Specjalista neurolog, pracuje w Poradni Parkinsonizmu i Chorób Układu Pozapiramidowego Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie, współpracuje m.in. z Fundacją „Żyć z chorobą Parkinsona” i Poradnią Konsultacyjno-Medyczną AkogoMed, w swojej praktyce lekarskiej skupia się szczególnie na pacjentach ze schorzeniami neuro-zwyrodnieniowymi, prywatnie piosenkarz, autor i wykonawca estradowy

Jak wyglądają wczesne objawy choroby Parkinsona i dlaczego jej diagnostyka jest trudna?

W neurologii uzgodniono, że za początek choroby Parkinsona uznaje się pierwsze zaburzenia w zakresie ruchu, czyli kłopoty z motoryką ciała. Są to: ogólne spowolnienie, pogorszenie sprawności jednej kończyny lub jednej połowy ciała, drżenie ręki i nogi po jednej stronie, uczucie sztywności mięśni kończyn, tułowia i karku często z towarzyszącym bólem czy trudności w chodzeniu.

Początkowo, kiedy objawy są dyskretne i jeszcze nie tworzą pełnego zespołu zaburzeń, chorobę Parkinsona można pomylić z innymi schorzeniami, np. z drżeniem samoistnym, dystonią, depresją, chorobą zwyrodnieniową stawów czy niedoczynnością tarczycy. Nawet drżenie rąk – kojarzące się z chorobą Parkinsona – jeśli występuje pojedynczo nie oznacza jeszcze tej choroby.

Natomiast po 3-5 latach trwania choroby Parkinsona jej objawy są już tak oczywiste, że nie budzą wątpliwości co do rozpoznania. Z chorobą Parkinsona związane są też objawy pozaruchowe jak m.in. depresja, zaburzenia snu, osłabienie węchu, zaparcia, które mogą pojawiać się kilka lat przed zaburzeniami ruchowymi, ale nie są specyficzne i nie można po ich obecności u kogoś przewidywać, że w przyszłości wystąpi choroba Parkinsona.

Jakie choroby współistniejące mogą pojawić się wraz z chorobą Parkinsona?

Choroba Parkinsona nasila i przyspiesza choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa. Powoduje to nieprawidłowa postawa ciała, sztywność mięśni i długotrwałe pozostawanie w bezruchu. Często choroba Parkinsona przebiega razem z zaburzeniami myślenia i depresją, a nawet otępieniem. Szczególnie w później fazie choroby występują zaawansowane zaburzenia poznawcze.

Bardzo uciążliwe jest również nieprawidłowe funkcjonowanie wegetatywnego układu nerwowego: u chorego często występują silne poty, zaparcia, pęcherz neurogenny (częstomocz), napady gorąca i zimna, zaburzenia snu, zespół niespokojnych nóg oraz duże wahania ciśnienia tętniczego. Krytycznym objawem prowadzącym do unieruchomienia pacjenta są zaś zaburzenia chodu i równowagi. Do obrazu choroby Parkinsona należy zaliczyć również komplikacje polekowe, takie jak pląsawica, zaburzenia psychiczne czy zachowania kompulsywne: hiperseksualizm, kompulsywny hazard czy zakupy.

Z jakimi wyzwaniami mierzą się rodziny osób zdiagnozowanych na chorobę Parkinsona?

Większość pacjentów w początkowym stadium choroby nie potrzebuje pomocy i żyje samodzielnie. Natomiast po kilku lub kilkunastu latach – w zależności od postaci choroby, wieku zachorowania czy schorzeń współistniejących – pacjenci zaczynają potrzebować stałej opieki. Silne zaburzenia motoryki czy wręcz pełne unieruchomienie wymagają stałej pomocy fizycznej i opieki pielęgnacyjnej. Nawet zwykłe wizyty lekarskie z chorym, np. leczenie stomatologiczne, są wielkim wyzwaniem logistycznym. Komplikacje psychiatryczne wymagają stałego nadzoru oraz pilnowania dawek i podawania odpowiednich leków.

Depresja i zachowania dysforyczne powodują brak komunikacji w rodzinie i napięcia emocjonalne. Bardzo obciążające dla opiekunów jest również odwrócenie rytmu dnia i nocy, w wyniku którego chory przenosi swoją aktywność na godziny nocne. Rodzina musi też ponieść koszty przystosowania mieszkania chorego (wykonanie niezbędnych adaptacji) i zakupu sprzętu ortopedycznego (wózek inwalidzki, balkonik itp.). Żeby dobrze pomagać, należy zadbać o wypoczynek, zdrowie i własne siły opiekunów. Choroba Parkinsona jest chorobą całej rodziny.

Next article
Home » Neurologia » Symptomy choroby Parkinsona bywają niecharakterystyczne
Neurologia

Zdrowie układu nerwowego to zdrowie całego ciała

Dr hab. n. med. Ewa Krzystanek

Specjalistka neurologii i rehabilitacji medycznej, profesor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, pracownik Katedry Neurologii, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego

Bez zdrowia układu nerwowego nie można mówić o zdrowiu organizmu – to zdanie konsekwentnie powtarzają neurolodzy, apelując o to, byśmy zaczęli więcej uwagi poświęcać profilaktyce. Jak więc wspomóc układ nerwowy w prawidłowym funkcjonowaniu?


Dlaczego zdrowie układu nerwowego jest kluczowe dla naszego codziennego życia?

To najważniejsza część człowieka. Na pewno każdy z nas spotkał kogoś, kto ma zaburzenia układu nerwowego. Wiemy, że nie można wtedy normalnie funkcjonować, bo pojawiają się np. problemy z poruszeniem ręką lub nogą. Jeśli uszkodzony jest układ autonomiczny, to możemy doświadczyć problemów nawet z biciem serca. Jeśli jesteśmy sprawni ruchowo, a mamy problemy z układem nerwowym, to możemy być niesprawni intelektualnie – mieć problemy z myśleniem, nastrojem czy doświadczać chorób psychicznych. Mózg decyduje też o naszych odczuciach i emocjach.

Jakie skutki niosą dla układu nerwowego niedobory mikroelementów, witamin oraz antyoksydantów?

Te składniki to kofaktory, które pozwalają na to, by impuls nerwowy mógł biec prawidłowo. Molekuły, które mają na to wpływ, to chociażby witaminy z grupy B. Każda z nich ma określone zadanie w ośrodkowym układzie nerwowym. Są o tyle ważne, że w dzisiejszych czasach cierpimy na wiele chorób, przez które gorzej wchłaniamy lub tracimy te witaminy – to np. cukrzyca. Wspierająco dla układu nerwowego stosujemy często kwas alfa-liponowy, o którym mówi się jako o antyoksydancie antyoksydantów. Współcześnie zmagamy się z procesami zapalnymi i stresem oksydacyjnym. Jeśli trwa to długo, to uszkadza komórkę nerwową. Poszukujemy więc produktów czy leków o działaniu przeciwoksydacyjnym. Istotne są właściwie wszystkie mikroelementy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze produktu, który ma za zadanie wspierać pracę układu nerwowego?

Myślę, że warto sięgnąć po wieloskładnikowe preparaty. Produktów jest dużo, więc patrzmy na skład.

Pamiętaj!

Dobry suplement powinien zawierać:

• witaminy z grupy B,
• kwas alfa-liponowy,
honokiol: to środek wywodzący się z medycyny chińskiej.

Next article