Skip to main content
Home » Układ trawienny » Powinniśmy nauczyć się jeść świadomie
układ trawienny

Powinniśmy nauczyć się jeść świadomie

samopoczucie
samopoczucie

Tadeusz Müller

Ekspert gastronomiczny od dwunastu lat związany z branżą restauracyjną, właściciel Make Me Food firmy tworzącej food koncepty restauracji, miłośnik adopcji zwierząt, zrównoważonego rolnictwa i permakultury

Tadeusz Müller, prowadzący programów kulinarnych „Miasto w słoiku” oraz „Z gruntu zdrowie”, odkrywa przed czytelnikami, jak jeść, by czuć się dobrze, a także, jak gotować, by nie było to czasochłonne.

Jaką rolę w pana życiu odgrywa dobra kuchnia?

Dobra kuchnia to klucz do świetnego samopoczucia – nie traktuję jej jak hedonistycznej formy pobudzenia, tylko raczej jak klucz do szczęścia i zdrowia. Dobra kuchnia to nie tylko zaspokajanie potrzeb podniebienia, ale zaspokajanie holistycznych potrzeb organizmu. Oczywiście, zanim to odkryłem, musiałem przejść długą drogę… I dopiero wtedy zrozumiałem, że jedzenie musi służyć przede wszystkim organizmowi, a nie zachciankom.

Obecnie słyszymy o wielu chorobach cywilizacyjnych dotyczących układu pokarmowego, jak pan myśli, z czego to wynika, że jest to tak duży problem w społeczeństwie?

Myślę, że to wynika z dobrobytu – nigdy dotąd w historii świata ludziom nie wiodło się tak dobrze, a zarazem nie było tak dużo kontrastów. Dobrobyt to przede wszystkim kultura Zachodu, która powoduje, że ludzie są przejedzeni, a równocześnie nieodpowiednio odżywieni, co prowadzi do wielu chorób, w tym m.in.: cukrzycy, nowotworów i depresji.

Warto pamiętać, że to jak się czujemy, zależy również od tego, co jemy, gdyż na samopoczucie wpływa stan układu pokarmowego, w tym np. stan mikrobioty jelitowej. Zachłysnęliśmy się konsumpcjonizmem i materializmem, dlatego gorzej jemy, mamy sporo stresu i mało czasu, a to przekłada się na gorsze samopoczucie. Dlatego, jeśli chcemy czuć się dobrze, powinniśmy nauczyć się jeść świadomie i intuicyjnie.

Czy pana zdaniem da się przygotowywać zdrowe posiłki w domu, tak by nie było to czasochłonne?

Myślę, że zdecydowanie tak. Dlaczego? Otóż nigdy wcześniej nie mieliśmy tylu narzędzi, które pozwalają szybko nauczyć się gotować – są to m.in.: aplikacje, szkolenia, warsztaty, materiały edukacyjne w mediach społecznościowych, w tym liczne kulinarne materiały wideo. W każdej chwili możemy sięgać po te doskonałe źródła wiedzy i inspiracji oraz w krótkim czasie stworzyć pyszne, odżywcze dania.

Poza tym można nauczyć się praktycznych technik, które ułatwiają gotowanie i tak np. przygotować dwa razy w tygodniu kaszę i dodawać ją do wielu dań lub namoczyć strączki, z których także można korzystać przez cały tydzień. Ponadto przeznaczony na gotowanie czas nigdy nie będzie naszą stratą, tylko zyskiem. Jeśli chcemy być zdrowi i mieć dobre samopoczucie, warto zadbać o to, jak wygląda codzienna dieta.

Jakich rad udzieliłby pan czytelnikom w kontekście rozpoczęcia przygody z gotowaniem zdrowych posiłków w domu?

Do gotowania zdrowych posiłków z pewnością zachęci dobrze zaopatrzona kuchnia. Chociaż dania można przygotować w zwykłym garnku, to przydadzą się m.in.: garnki parowe do gotowania na parze czy garnki ciśnieniowe, w których w kilka minut można ugotować np. ziemniaki. Ponadto należy zadbać o to, by kuchnia była przyjazna, bo tylko w taki sposób będzie się chciało w niej przebywać i gotować. Warto również pamiętać o dobrym nastawieniu i traktować gotowanie jak przygodę w kuchni. Na pewno fajniej będzie także, gdy do tej czynności zaprosi się bliskich lub znajomych.

Czy woli pan gotować dla siebie, czy innych? Jakie jest pana ulubione danie?

Lubię gotować i dla siebie, i dla innych. To jest ten sam proces kreatywnej pracy w kuchni i odkrywania, łączenia smaków. Uważam, że w kuchni splatają się wszystkie nasze potrzeby i gotowanie dla bliskich jest tak samo przyjemnie jak zrobienie dla siebie czegoś fajnego. Z kolei, jeśli chodzi o ulubione danie, to jest to bezmięsny gulasz z fasoli z suszonymi pomidorami. Uwielbiam też surowe warzywa, w których najważniejszy jest dobry dressing.

Next article
Home » Układ trawienny » Powinniśmy nauczyć się jeść świadomie
układ trawienny

Zalecenia żywieniowe w częstych dolegliwościach przewodu pokarmowego

zalecenia żywieniowe

Dr Katarzyna Wolnicka

Kierownik Projektu Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, dietetyk, ekspert Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w zakresie żywienia, współautorka wielu publikacji i poradników dotyczących roli żywienia w etiopatogenezie i profilaktyce chorób dietozależnych

Żywienie w chorobie refluksowej przełyku

Jeśli mamy nieco zachrypnięty głos, niesmak w ustach i boli gardło, mamy te objawy od jakiegoś czasu i nie są one objawami przeziębienia, mogą one być spowodowane przez nieprawidłowe działanie dolnego zwieracza przełyku. Jest to mięsień, który kontroluje przejście między przełykiem a żołądkiem, a kiedy nie zamyka się całkowicie, kwas żołądkowy i pokarm wracają do przełyku. Mamy wtedy właśnie do czynienia z refluksem żołądkowo-przełykowym. Najczęstszym objawem choroby refluksowej przełyku jest zgaga – ból w nadbrzuszu i klatce piersiowej, który czasami może nawet przypominać atak serca.

Jeśli epizody zgagi powtarzają się – lub jakiekolwiek inne objawy refluksu kwasowego – powinno się wdrożyć pewne zalecenia związane z żywieniem.

1. Jedz małe posiłki a częściej i spożywaj je powoli
Kiedy żołądek jest bardzo pełny, może to powodować cofanie się treści żołądka do przełyku.

2. Unikaj pewnych pokarmów
Istnieją pewne pokarmy, które mogą wpływać na wywołanie refluksu, w tym mięta, tłuste jedzenie, pikantne jedzenie, ostre przyprawy, pomidory, cebula, czosnek, kawa, herbata, czekolada i alkohol. Warto spróbować wyeliminować je, aby zobaczyć, czy to one powodują refluks, a następnie dodać je z powrotem jeden po drugim i obserwować objawy.

3. Nie pij napojów gazowanych
Powodują one wzdęcia, które sprzyjają przedostawaniu się kwasu żołądkowego do przełyku. Pij wodę niegazowaną zamiast wody gazowanej.

4. Nie kładź się po jedzeniu
Pozycja pionowa stojąca czy siedząca pomaga utrzymać kwas w żołądku, gdzie jest jego miejsce. Należy zjeść ostatni posiłek na trzy godziny przed pójściem spać. Oznacza to, że nie zaleca się drzemek po obiedzie, późnych kolacji i przekąsek o północy. Warto unikać energicznych ćwiczeń przez kilka godzin po jedzeniu. Spacer po kolacji jest w porządku, ale bardziej intensywny trening, zwłaszcza jeśli wymaga schylania się, może spowodować przedostanie się kwasu do przełyku.

5. Schudnij, jeśli twoja masa ciała jest nadmierna
Zwiększona waga rozciąga strukturę mięśniową, która wspiera dolny zwieracz przełyku, zmniejszając ciśnienie, które utrzymuje zwieracz w pozycji zamkniętej. Prowadzi to do refluksu i zgagi.

Next article