Bicie serca potrafi wzruszać i jest jednym z najpiękniejszych dźwięków na świecie.
Małgorzata Perl
Trenerka fitness, dyrektor ds.Sportu Narodowego Exercise is Medicine w Polsce
Anna Plucik-Mrożek
Specjalistka chorób wewnętrznych, dyrektor ds. medycznych Exercise is Medicine w Polsce
Jest ważny dla rodziców spodziewających się dziecka, dla dziecka, które słyszy serce matki i dla zakochanych, których rytm ten uspokaja. I jak o piękno i czystość dźwięku w muzyce, również o bicie serca warto jest dbać przez całe życie. Tu niezawodna jest aktywność fizyczna.
Serce jest wspaniałym instrumentem, który staje się lustrem naszych silnych przeżyć, zmęczenia i osłabienia organizmu. Bardzo wiele możemy wyczytać z jego rytmu. Możemy też nauczyć się panować nad jego kondycją, jeśli tylko chcemy, a gra toczy się o wysoką stawkę, bo nie tylko zdrowia, ale przede wszystkim naszego życia. Tu niezbędnym ogniwem zdrowia serca jest aktywność fizyczna, mówi Anna Plucik-Mrożek, specjalistka chorób wewnętrznych, Dyrektor ds. medycznych Exercise is Medicine w Polsce i organizatorka wydarzenia „Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!”
– Wśród czynników ryzyka chorób serca najważniejsze jest palenie tytoniu, wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, siedzący tryb życia oraz nadwaga i otyłość. Jeżeli przyjrzymy się powyższym czynnikom ryzyka widać już na pierwszy rzut oka, że aktywność fizyczna może wpłynąć na 4 z 5. Zatem dołączając zaplanowaną aktywność fizyczną do swojego planu dnia, trzeba jeszcze tylko rzucić palenie, aby znacznie zmniejszyć ryzyko choroby serca.
Okazuje się, że odpowiednia porcja ćwiczeń jest w stanie zmniejszyć nasze ryzyko chorób serca, a nawet poprawić stan zdrowia pacjentów, którzy mają już stwierdzone choroby układu sercowo – naczyniowego.
– Nadciśnienie tętnicze bardzo dobrze obniża się, jeżeli pacjent ma w swoim programie więcej ćwiczeń kardio i trening interwałowy, który poprawia kondycję fizyczną pacjenta, ale również stan jego serca. Nie powinno się jednak podnosić dużych ciężarów w ramach treningu oporowego, bo może to wpłynąć na duże zwyżki ciśnienia podczas ćwiczeń. Takie ćwiczenia lubi jednak cukrzyca, bo zwiększając siłę i masę mięśniową wpływają na lepsze wykorzystanie insuliny i zmniejszenie poziomu glukozy we krwi – twierdzi Małgorzata Perl, trenerka fitness, Dyrektor ds. Sportu Narodowego Exercise is Medicine w Polsce, właścicielka klubu Perła Wellness w Legionowie, która po jest główną organizatorką „Spaceru po zdrowie – zaproś swojego lekarza!”
Dlatego Małgorzata Perl i Anna Plucik-Mrożek zachęcają do treningów osoby obciążone chorobami przewlekłymi. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że regularny trening jest źródłem zdrowia naszego serca.
– Regularny trening wpływa na serca na wiele sposobów, przede wszystkim zwalniając czynność serca poprawia odżywienie komórek mięśnia sercowego i zwiększa ilość tlenu dostarczanego do tych komórek. Dzięki temu zwiększa się wydolność komórek mięśniowych i ich zdolność do przyjmowania i efektywniejszego zużywania tlenu. Jeżeli organizm potrafi lepiej zużywać dostarczony tlen człowiek odczuwa to jako zwiększony poziom energii i mniejsze uczucie zmęczenie – dodaje lekarka.
Zwiększenie wydolności i mniejsze zmęczenie odczuwane podczas treningów jest jedynie jednym z pierwszych efektów treningów. Najważniejsze jest jednak zacząć się ruszać, co wiąże się przede wszystkim z wyjściem z domu. Najprostszą formą ruchu jest spacer, który obecnie promowany jest również przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia. 30 września w sześciu miastach Polski: Chrzanowie, Oświęcimiu, Sandomierzu, Skierniewicach, Tarnobrzegu i Żyrardowie maszerować będą ludzie w każdym wieku. W końcu 30 min regularnego marszu dziennie może wydłużyć nasze życie nawet o 2 lata.