Skip to main content
Home » Serce i krew » W rytmie serca
serce i krew

W rytmie serca

rytmie
rytmie

Bicie serca potrafi wzruszać i jest jednym z najpiękniejszych dźwięków na świecie.

Małgorzata Perl

Trenerka fitness, dyrektor ds.Sportu Narodowego Exercise is Medicine w Polsce

Anna Plucik-Mrożek

Specjalistka chorób wewnętrznych, dyrektor ds. medycznych Exercise is Medicine w Polsce

Jest ważny dla rodziców spodziewających się dziecka, dla dziecka, które słyszy serce matki i dla zakochanych, których rytm ten uspokaja. I jak o piękno i czystość dźwięku w muzyce, również o bicie serca warto jest dbać przez całe życie. Tu niezawodna jest aktywność fizyczna.

Serce jest wspaniałym instrumentem, który staje się lustrem naszych silnych przeżyć, zmęczenia i osłabienia organizmu. Bardzo wiele możemy wyczytać z jego rytmu. Możemy też nauczyć się panować nad jego kondycją, jeśli tylko chcemy, a gra toczy się o wysoką stawkę, bo nie tylko zdrowia, ale przede wszystkim naszego życia. Tu niezbędnym ogniwem zdrowia serca jest aktywność fizyczna, mówi Anna Plucik-Mrożek, specjalistka chorób wewnętrznych, Dyrektor ds. medycznych Exercise is Medicine w Polsce i organizatorka wydarzenia „Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!”

Wśród czynników ryzyka chorób serca najważniejsze jest palenie tytoniu, wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, siedzący tryb życia oraz nadwaga i otyłość. Jeżeli przyjrzymy się powyższym czynnikom ryzyka widać już na pierwszy rzut oka, że aktywność fizyczna może wpłynąć na 4 z 5. Zatem dołączając zaplanowaną aktywność fizyczną do swojego planu dnia, trzeba jeszcze tylko rzucić palenie, aby znacznie zmniejszyć ryzyko choroby serca.

Okazuje się, że odpowiednia porcja ćwiczeń jest w stanie zmniejszyć nasze ryzyko chorób serca, a nawet poprawić stan zdrowia pacjentów, którzy mają już stwierdzone choroby układu sercowo – naczyniowego.

Nadciśnienie tętnicze bardzo dobrze obniża się, jeżeli pacjent ma w swoim programie więcej ćwiczeń kardio i trening interwałowy, który poprawia kondycję fizyczną pacjenta, ale również stan jego serca. Nie powinno się jednak podnosić dużych ciężarów w ramach treningu oporowego, bo może to wpłynąć na duże zwyżki ciśnienia podczas ćwiczeń. Takie ćwiczenia lubi jednak cukrzyca, bo zwiększając siłę i masę mięśniową wpływają na lepsze wykorzystanie insuliny i zmniejszenie poziomu glukozy we krwitwierdzi Małgorzata Perl, trenerka fitness, Dyrektor ds. Sportu Narodowego Exercise is Medicine w Polsce, właścicielka klubu Perła Wellness w Legionowie, która po jest główną organizatorką „Spaceru po zdrowie – zaproś swojego lekarza!”

Dlatego Małgorzata Perl i Anna Plucik-Mrożek zachęcają do treningów osoby obciążone chorobami przewlekłymi. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że regularny trening jest źródłem zdrowia naszego serca.

Regularny trening wpływa na serca na wiele sposobów, przede wszystkim zwalniając czynność serca poprawia odżywienie komórek mięśnia sercowego i zwiększa ilość tlenu dostarczanego do tych komórek. Dzięki temu zwiększa się wydolność komórek mięśniowych i ich zdolność do przyjmowania i efektywniejszego zużywania tlenu. Jeżeli organizm potrafi lepiej zużywać dostarczony tlen człowiek odczuwa to jako zwiększony poziom energii i mniejsze uczucie zmęczenie – dodaje lekarka.

Zwiększenie wydolności i mniejsze zmęczenie odczuwane podczas treningów jest jedynie jednym z pierwszych efektów treningów. Najważniejsze jest jednak zacząć się ruszać, co wiąże się przede wszystkim z wyjściem z domu. Najprostszą formą ruchu jest spacer, który obecnie promowany jest również przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia. 30 września w sześciu miastach Polski: Chrzanowie, Oświęcimiu, Sandomierzu, Skierniewicach, Tarnobrzegu i Żyrardowie maszerować będą ludzie w każdym wieku. W końcu 30 min regularnego marszu dziennie może wydłużyć nasze życie nawet o 2 lata.

Next article
Home » Serce i krew » W rytmie serca
Immunologia

Warzywa i owoce – podstawa naszej codziennej diety

Według zasad zdrowe żywienia przynajmniej połowę tego co jemy powinny stanowić warzywa i owoce w proporcjach ¼ – owoce i ¾ – warzywa. Produkty z tej grupy są niskokaloryczne, a jednocześnie bogate w witaminy i składniki mineralne oraz błonnik. Według licznych badań, częste spożywanie warzyw i owoców wiąże się z mniejszym ryzykiem rozwoju wielu chorób, a także pomaga w ich leczeniu.

Mgr-Magda-Siuba

Mgr inż. Magdalena Siuba-Strzelińska

Dietetyk, ekspert Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej NIZP-PZH. Współrealizator projektów dotyczących zwalczania nadwagi i otyłości w Polsce. Organizator konferencji i wydarzeń promujących zdrowy styl życia. Współautor publikacji z zakresu dietorpofilaktyki i dietoterapii chorób niezakaźnych. Członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki oraz Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

Nasza tarcza ochronna, czyli warzywa i owoce

Warzywa i owoce znajdują się u podstawy Piramidy Zdrowego Żywienia zarówno dla dzieci i młodzieży, osób dorosłych, jak i osób w wieku starszym, gdyż na każdym etapie życia warzywa i owoce powinny stanowić większość tego co jemy. Warzywa i owoce to źródło bioaktywnych związków (m.in. polifenoli, glukozynolanów, fitosteroli), witamin: C, E, A (beta-karotenu), kwasu foliowego, składników mineralnych: m.in. potasu, magnezu, selenu oraz błonnika. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym zwalczają w organizmie wolne rodniki uszkadzające komórki, działają przeciwzapalnie, regulują działanie hormonów oraz stymulują układ odpornościowy do walki z infekcjami. Wysoka zawartość błonnika wpływa na regulację pracy przewodu pokarmowego zapobiegając zaparciom.

Dieta bogata w produkty z tej grupy może przyczyniać się do zmniejszenia śmiertelności ogółem i obniżenia ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2, choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, zawał serca), otyłość oraz niektóre nowotwory m.in. nowotwór jelita grubego.

¾ warzywa i ¼ owoce – skąd ta proporcja?

Owoce zawierają większe ilości cukrów prostych (glukoza, fruktoza), dlatego ich spożycie powinno być mniejsze niż warzyw, są również bardziej kaloryczne (większość warzyw w 100 g ma do 30 kcal, a owoców – do 60 kcal). Warto łączyć je w jednym posiłku z produktami białkowymi (np. jogurtem) czy tłuszczowymi (np. orzechami), gdyż takie połączenie w mniejszym stopniu powoduje wzrost poziomu cukru we krwi niż zjedzenie samego owocu.

Kolorowo znaczy zdrowo

Im więcej jest różnokolorowych warzyw i owoców w diecie tym lepiej. Z uwagi na wysoką zawartość korzystnych substancji, szczególnie polecane są zielone warzywa, np. szpinak, brukselka, brokuł, jarmuż, szparagi czy kapusta oraz czerwone i filetowe owoce jagodowe takie jak truskawki, borówki, maliny i porzeczki.

Zalecenia kontra rzeczywistość

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie minimum 400 g warzyw i owoców każdego dnia. Niestety Polacy nie osiągają minimalnej rekomendowanej wartości. Według danych GUS z 2019 r. średnie spożycie warzyw i owoców, bez ziemniaków, wynosi 296 g/dzień, z czego warzyw spożywamy średnio 171 g (tyle waży 1 średni pomidor), a owoców – 125 g (tyle waży pół dużej pomarańczy). Jak wynika z tych danych, również zalecane proporcje, czyli 75 proc. – warzywa i 25 proc. – owoce nie są zachowane, gdyż owoce stanowią 42 proc. spożywanej ilości produktów z tej grupy, a warzywa jedynie 58 proc.

Jak zwiększyć spożycie warzyw i owoców – praktyczne wskazówki

Podstawowa zasada to warzywo lub/i owoc w każdym posiłku – to nawyk, który trzeba sobie wyrobić. Spożywając 4-5 posiłków w ciągu dnia, pamiętaj o dołączaniu do każdego z nich warzyw (np. pokrojony w cząstki cały pomidor do kanapki, a nie 2 plasterki), a do jednego lub dwóch – owoców (np. duże jabłko do porannej owsianki). Gdy czujesz głód pomiędzy posiłkami – warzywa i owoce będą dużo lepszym rozwiązaniem niż czekoladowy batonik, który jest jedynie bogaty w szkodliwe tłuszcze i cukier. Warzywa i owoce możesz wykorzystać do przygotowania zdrowych koktajli, past kanapkowych czy deserów.

Jeśli chcesz sprawdzić, ile jesz warzyw i owoców każdego dnia, prowadź dzienniczek i skrupulatnie notuj to co jesz. Po tygodniu będziesz wiedział, czy powinieneś jeszcze popracować nad ilością warzyw i owoców w swoim jadłospisie. W zmianie nawyków niezastąpiona będzie również pomoc wykwalifikowanego dietetyka.


Więcej informacji o dietach i zaleceniach żywieniowych w różnych chorobach można uzyskać na portalu Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej: www.ncez.pl. Natomiast z bezpłatnych porad dietetycznych przez internet realizowanych w ramach Narodowego Programu Zdrowia Ministerstwa Zdrowia można skorzystać w Centrum Dietetycznym Online NCEŻ: www.poradnia.ncez.pl.
Next article