Mariola Bojarska-Ferenc
Ekspert life balance, dziennikarka, autorka ponad dwóch i pół tysiąca programów telewizyjnych, 10 książek. Ostatnio wydała książkę pt.: „Trener życia”. Lat 60, prywatnie żona Ryszarda, ma dwóch synów: Marcina i Aleksa
Regularne ćwiczenia chronią nas przed m.in. rakiem, cukrzycą, chorobami serca czy osteoporozą. Wpływają pozytywnie na wygląd skóry i naszą psychikę. Warto dodać, że dzięki ruchowi kobiety w średnim wieku nadal pozostają aktywne seksualnie. Badania potwierdzają, że osoby, które nie rezygnują z seksu pomimo dojrzałego wieku są bardziej zadowolone z życia.
Jest pani motywatorem Polek i Polaków od wielu lat. Jak znaleźć w sobie siłę do codziennego ruchu mimo braku czasu i motywacji?
Jest to niezwykle trudne pytanie. Każdy człowiek jest inny. Ilu ludzi, tyle charakterów. Każdy z nas musi sam obudzić tę siłę, a motywacja do niej może być różna. Dla mnie najsilniejszym impulsem jest po prostu zdrowie. Dzisiejsze pandemiczne czasy pokazały nam, że tak naprawdę zdrowie jest najważniejsze. Osoby przechodzące COVID-19, będące wcześniej aktywne fizycznie, miały więcej siły do pokonania choroby. Lepiej radzili sobie oni także psychicznie, stąd też widać, jak bardzo sport jest ważny w naszym życiu.
Jakie są pozytywy płynące z uprawiania regularnej aktywności fizycznej? Czy aktywność fizyczna potrafi uchronić przed chorobami?
Aktywność fizyczna jest kluczowa w przypadku każdej choroby, jest prewencją wielu dolegliwości. Jeśli zapadniemy na jakiekolwiek schorzenie, szczególnie w wieku dojrzałym, to jeśli mamy w sobie siłę psychiczną, potrafimy walczyć i jest nam łatwiej dojść do zdrowia. Osoby regularnie ćwiczące mają również niezwykle sprawne mięśnie, które pozwalają na szybszą regenerację po chorobie.
Jak istotnym jest nie tracić motywacji do aktywności wraz z wiekiem?
Każdy mądry i świadomy człowiek ćwiczy przede wszystkim po to, by chronić się przed różnymi dolegliwościami. Zgrabna sylwetka jest drugorzędną kwestią, efektem ubocznym. W dużym uproszczeniu regularne ćwiczenia chronią nas przed rakiem, cukrzycą, chorobami serca, osteoporozą itp. Wpływają pozytywnie na wygląd skóry i naszą psychikę. Warto dodać, że dzięki ruchowi kobiety w średnim wieku nadal pozostają aktywne seksualnie. Ćwiczenia wpływają na ich postawę, kondycję, pewność siebie. Badania potwierdzają, że osoby, które nie rezygnują z seksu pomimo dojrzałego wieku są bardziej zadowolone z życia. Zbadano dwie grupy ludzi dojrzałych, wśród których jedna współżyła regularnie, a druga nie miała na to ochoty. Okazało się, że w tej pierwszej grupie ludzie mieli zdecydowanie więcej energii i chęci do życia. To dowód na to, że nie warto rezygnować z intymnych zbliżeń!
Seksuolodzy twierdzą, że przede wszystkim chodzi o względy więziotwórcze. Seks daje poczucie bezpieczeństwa i bliskości w związku. Redukuje napięcie psychiczne i odpręża. Możliwość przytulenia się powoduje wydzielanie endorfin, odpowiedzialnych za dobry nastrój, które działają też przeciwbólowo. Seks pobudza również krążenie, zwiększa częstotliwość skurczów serca, poprawia zaopatrzenie wszystkich narządów w niosącą życiodajny tlen krew oraz reguluje ciśnienie. Podczas aktu seksualnego pobudzamy przemianę materii i spalamy też zbędne kalorie. W czasie jednego stosunku możemy ich spalić tyle, co sprinterka na dystansie 200 metrów! Jeśli zaangażujemy się również w namiętne pocałunki, to spalimy ich jeszcze więcej. Kobieta pożądana czuje się młoda.
Jakie formy aktywności fizycznej uprawia pani obecnie?
Ćwiczę całe życie, stale poszukuję form ruchu, które mnie zaciekawią. Tak właśnie było w przypadku baletu klasycznego – powróciłam do niego po wielu latach przerwy. Sama stworzyłam ok. 3 lata temu zestaw ćwiczeń Barre na DVD opartych na balecie klasycznym, jodze i pilatesie, który okazał się niesamowitym hitem – zarówno dla młodych, jak i dojrzałych osób.
Dzisiaj powróciłam do baletu klasycznego, by poruszać się z gracją i mieć sprawne oraz elastyczne ciało. Sprawia mi to ogromną przyjemność, ponieważ przy okazji osłuchuję się z muzyką klasyczną, która uspakaja myśli. Balet to również pewien rodzaj medytacji – trzeba być całkowicie skupioną i skoncentrowaną na swoim ciele, oddechu. Dla dojrzałych kobiet 50+ czy 60+ (i więcej) stworzyłam osiem treningów dla początkujących dostępnych w ramach treningów na aplikacji Anny Lewandowskiej. Każda dojrzała kobieta może poćwiczyć pod moim czujnym okiem i zadbać o siebie.
Ostatnimi czasy dzieli się pani chwilami, w których ćwiczy pani balet z wnuczką. Jaką funkcję pełni wspólna aktywność dla relacji rodzinnych, w szczególności w dobie obecnej pandemii?
Wspólna aktywność w tym czasie jest niezwykle ważna. Chciałam zachęcić do tej samej formy ruchu moją wnuczkę, dlatego też zapisałam ją do tej samej szkoły baletu klasycznego – Młody Balet Polski. Nie zmuszam jej do tego – to wynika z jej chęci. To moja największa radość, bowiem sama przychodzi do mnie i mówi, żebyśmy razem poćwiczyły. Podobnie mam z wnuczkiem – również chce ze mną ćwiczyć, tyle że nie balet, a np. stanie na rękach. Myślę, że jest to bardzo fajna relacja i sposób na wspólne spędzanie czasu. Nie chodzi tutaj tylko o sport – pokazuję im wiele innych rzeczy, na które rodzice nie mają czasu bądź cierpliwości. Odkrywam przed nimi np. sztukę, uczę rozmów o niej, zabieram do muzeum. Rozwijam w nich wrażliwość, inteligencję emocjonalną oraz poczucie estetyki. To wszystko jest niezwykle ważne dla ogólnego rozwoju.