Skip to main content
Home » Kości i stawy » Najtrudniej jest… zacząć
kości i stawy

Najtrudniej jest… zacząć

sporty
sporty

Jak zacząć swoją przygodę ze sportem?

Patrycja i Martyna Bukowskie

Autorki bloga „Siostry Bukowskie”, propagatorki zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej

Gdy miałyśmy po piętnaście lat, mama robiła nam do szkoły kanapki z ogórkiem i pomidorem, na WFie ćwiczyło się w pospolitym białym T-shircie, a po lekcjach wszyscy bawiliśmy się na zardzewiałych drabinkach.

Nikt o zdrowych zmysłach nie rozumiał wówczas pojęcia izolat białka, ksylitol czy amarantus. Jadło się to, co gotowali rodzice. Mimo braku większej dbałości o figurę, w klasie była najwyżej jedna czy dwie osoby, które ważyły trochę więcej od pozostałych. Dziesięć lat później śmiało możemy stwierdzić, że aktualnie w Polsce panuje obsesja na punkcie bycia fit. Jako autorki jednego z najpopularniejszych blogów poświęconych tematyce zdrowego trybu życia, mamy stały kontakt z czytelnikami. Wśród nich jest mnóstwo bardzo młodych dziewczyn, takich właśnie piętnastolatek. Szukają pomocy, bo nie radzą sobie z samoakceptacją. Nie lubią swoich ud, brzucha, piersi. Przesyłają nam zdjęcia modelek fitness z kratką na brzuchu, pytając, jak mogą osiągnąć taki wygląd.

Siłownie wyrastają jak grzyby po deszczu, z półek krzyczą książki i poradniki, które mają z nas uczynić Herkulesów. Powinniśmy jeść bez glutenu, bez laktozy albo wegańsko, trenować crossfit, jogę i robić interwały. Może się wydawać, że ciężko jest się odnaleźć w tym natłoku dietetyczno-treningowych informacji, zwłaszcza osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem. I właśnie do takich osób my chciałybyśmy trafiać. Jednym z naszych celów jest zachęcenie tych, którzy uznali, że sport nie jest dla nich. Udowadniamy czytelnikom, że normalne podejście do tematu również może uczynić cię zdrowszym. Nie trzeba wiedzieć czym jest komosa albo teff, aby cieszyć się zdrowiem i smukłą sylwetką.

Swoją przygodę zaczęłyśmy w 2012 r. Wtedy też powstał nasz blog, który stał się dla nas przepustką. Założyłyśmy go… z nudów. Pochodzimy z małej i hermetycznej miejscowości, Kamień Pomorski, gdzie musisz znaleźć sobie konkretne zajęcie jeśli nie chcesz zwariować. Początkowo pisałyśmy o wszystkim, zaczynając od stylizacji, a kończąc na recenzowaniu miejsc. Zdjęcia robiłyśmy najtańszym aparatem cyfrowym albo telefonem. Po pewnym czasie stwierdziłyśmy jednak, że powinnyśmy oddać się temu, co od zawsze było naszą pasją. Od dziecka bowiem uprawiałyśmy przeróżne sporty.

Pierwszym sportem, z którym miałyśmy kontakt było pływanie na żaglówkach. Pasją zaraził nas tata, który miał w tej dziedzinie osiągnięcia. Później gra w koszykówkę i bieganie. Od zawsze lubiłyśmy też gotować. Zaczęłyśmy więc zamieszczać w sieci nasze autorskie pomysły na niskokaloryczne dania. Dalej wszystko potoczyło się naturalnie. Czytelniczki pytały, jak radzić sobie z cellulitem, ile powinien trwać trening, co ćwiczyć na pośladki. My robiłyśmy o tym wpisy, a wejścia na stronę każdego dnia rosły. Dziś nasza działalność nabrała profesjonalnej formy. Organizujemy treningi, prowadzimy warsztaty. Aktualnie jesteśmy w trakcie pracy nad naszym pierwszym dodatkiem do magazynu sportowego, który ukaże się w styczniu w kioskach w całej Polsce.

Gdybyśmy miały zmotywować kogoś, kto chciałby wziąć się za siebie, to przede wszystkim poradziłybyśmy mu… zacząć. Najtrudniej jest powiedzieć sobie STOP i coś zmienić. Zwykle szukamy ku temu konkretnej okazji, np. początek tygodnia, miesiąca, roku. Prawda jest taka, że nie istnieje odpowiedni moment. Dobrze jest założyć sobie dziennik. W początkowej fazie pracy nad sobą to doskonała forma samokontroli. Dzięki temu czarno na białym widzimy co jemy, jak często i jak dużo. Niezwykle ważnym elementem jest ruch. Nie trzeba uprawiać wszystkich dziedzin świata. Wystarczy odkryć coś, co sprawia nam radość. Może pływanie, poranne spacery po lesie albo taniec? Warto też znaleźć sobie sprzymierzeńca w rodzinie czy wśród przyjaciół. We dwoje zawsze raźniej, a gdy jednemu podupadnie motywacja, drugie będzie go mobilizować.

Zbliża się okres świąt, co dla wielu z nas wiąże się z zapinaniem spodni na dalszy guzik. Gwiazdka to czas, kiedy mamy tendencję do przejadania się. Umiar jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Osobiście nie możemy się już doczekać domowych pierogów i barszczu! Z okazji świąt wszystkim czytelnikom życzymy dużo zdrowia i spokoju, a przede wszystkim wytrwałości w dążeniu do założonych sobie celów.

Next article
Home » Kości i stawy » Najtrudniej jest… zacząć
Kości i stawy

Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie mężczyzn

Michał Woroniecki

Autor bloga FitRepublic.pl, wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty

Panie Michale, proszę opowiedzieć jak ważna jest aktywność sportowa dla współczesnych mężczyzn?

Współcześni mężczyźni starają się dbać o swoje ciało, gdyż na świecie nadal trwa „trend fitness”, który popycha zarówno mężczyzn, jak i kobiety do działania oraz dbania o swoje ciało, które staje się naszą wizytówką. Oprócz oczywistych zalet zdrowotnych pomaga nam również być lepiej odbieranym przez przedstawicieli obojga płci. Zadbana sylwetka i zdrowy wygląd niejednokrotnie mogą pomóc zarówno w stosunkach interpersonalnych, jak i nawet biznesowych.

Mimo to świadomość społeczna dotycząca istotności diety i aktywności fizycznej nadal jest zbyt niska – zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Można jednak zauważyć pozytywny trend w społeczeństwie, gdyż coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę jak istotne dla zdrowia i samopoczucia są właściwe żywienie i ruch. Po cichu liczę, że ten artykuł skłoni chociaż jedną osobę do zmiany stylu życia i wdrożenia chociaż odrobiny aktywności fizycznej. Zachęcam, bo warto!

Czy sport może uprawiać każdy bez względu na wiek?

Jak najbardziej i jest to zdecydowanie wskazane! Nigdy nie jest za późno, aby zacząć ćwiczyć. Regularny ruch w połączeniu ze zdrową dietą może zdziałać cuda i uchronić nas przed wieloma schorzeniami. Niezależnie od wieku powinniśmy podejmować aktywności fizycznie, które najbardziej lubimy. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie porywać się z motyką na słońce i trenować z głową, szczególnie jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę ze sportem. Dobry plan treningowy to podstawa, która pozwoli osiągnąć nam zamierzony rezultat i przy okazji uniknąć błędów początkujących.

Jakie aktywności proponuje pan osobom starszym?

W starszym wieku najważniejsza jest systematyczność, która pozwoli zbudować i utrzymać dobrą kondycję, a nie stricte sam rodzaj aktywności. Jednak osoby 60+ muszą mieć na uwadze fizyczne ograniczenia swojego ciała. Wiele osób w tym wieku zmaga się ze schorzeniami układu ruchu czy innymi chorobami, które ograniczają ich możliwości. Jednak jest kilka aktywności, które sprawdzą się w znacznej większości przypadków. Zdecydowanie polecam pływanie – nie obciąża stawów, doskonale wpływa na kondycję i pozwala utrzymać wysoką formę fizyczną. Poza tym warto zwrócić uwagę na popularny nordic walking (pamiętajcie o właściwej technice chodu!), jeżdżenie na rowerze czy nawet zwyczajne spacery, które pomogą połączyć przyjemne z pożytecznym. Praktycznie – jeżeli osoba starsza nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania aktywności fizycznej – można podejmować wszelkie jej rodzaje. Zdecydowanie zalecam, aby mimo wszystko skonsultować się z lekarzem i dopytać, czy możecie podejmować określoną formę wysiłku fizycznego. To pozwoli uniknąć ewentualnych kontuzji i innych problemów.

Jakie wskazówki ma pan dla osób, które chcą zacząć uprawiać sport? Na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać, a co praktykować?

Osoby, które dopiero zabierają się za budowanie formy powinny pamiętać, żeby przede wszystkim nie przeszarżować z treningami czy zbyt rygorystyczną dietą. Na samym początku przygody z aktywnością fizyczną wiele osób uważa, że im więcej aktywności tym lepiej. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to właściwa droga do celu. Silne zakwasy, rygorystyczna i monotematyczna dieta czy zwyczajne przemęczenie mogą spowodować szybkie wypalenie i tym samym zniechęcenie do dalszej aktywności. Idąc tym tropem, apeluję przede wszystkim o rozsądek i głębsze rozeznanie w temacie treningów. Dobrym pomysłem jest konsultacja z dietetykiem i trenerem, którzy pomogą stworzyć indywidualny plan żywieniowy i treningowy. Dzięki temu w prosty sposób możecie uniknąć podstawowych błędów początkujących i znacznie przyspieszyć realizację założonych celów. To mocna podstawa na start. Zachęcam również do regularnej edukacji w dziedzinie treningów i żywienia, która pozwoli stale ulepszać drogi do realizacji założonych celów.

Next article