Skip to main content
Home » Kości i stawy » Klasyczna elegancja to zawsze dobre rozwiązanie
Kości i stawy

Klasyczna elegancja to zawsze dobre rozwiązanie

moda
moda
Fot.: Małgorzata Adamska

Od zawsze, kiedy pamiętam, interesowałem się kwestią dobrego ubioru. Moda towarzyszy mi całe życie.

Jan Adamski

Bloger

Jest pan blogerem, entuzjastą mody, elegancji i dobrych manier. Kiedy zdecydował się pan dzielić swoją wiedzą z innymi?

Od zawsze, kiedy pamiętam, interesowałem się kwestią dobrego ubioru. Nawet gdy w czasie głębokiego PRL-u nie było dostępu do dobrej jakości ubrań, mama kupowała mi na bazarze rzeczy pochodzące z paczek z USA. Wymagały gruntownych przeróbek, ale na ich bazie można było stworzyć fajne, niespotykane w tamtych czasach stylizacje. Zatem moda towarzyszy mi całe życie.

Pisać o niej zacząłem kilka lat temu. Wcześniej – gdy byłem menedżerem w różnych dużych spółkach – nie miałem na to czasu. Stąd też blog założyłem dopiero w 2014 roku, za namową syna, który zawsze podziwiał mój styl ubierania. Miałem wtedy 61 lat i w ten sposób stałem się najstarszym blogerem modowym w Polsce.

Dlaczego seniorzy uważają, że pewnych ubrań nie wypada im zakładać? Jak można zmienić ich świadomość?

Rzeczywiście, jest to fakt. Wynika to moim zdaniem po pierwsze z tego względu, że wielu seniorów nadal tkwi mentalnie w odległej przeszłości, kiedy nie należało się wyróżniać. Po drugie boją się oni opinii otoczenia. Wydaje im się, że jeśli włożą na siebie coś odbiegającego od normy, np. coś kolorowego, to będą odbierani negatywnie. Tymczasem jest odwrotnie – reakcje na dobrze skomponowane, oryginalne i kolorowe ubiory, są prawie zawsze pozytywne, a niekiedy wręcz entuzjastyczne.  

W jaki sposób dotarł pan do tych młodszych odbiorców? Jaki ma pan z nimi kontakt?

Zakładając blog, nie myślałem o grupie wiekowej swoich odbiorców. Teksty, które piszę, są skierowane do każdego, ponieważ klasyczna męska elegancja sprawdza się w każdym wieku. Czytelnikami mojego bloga i obserwatorami Instagrama są głównie ludzie młodzi, a osoby po 55. roku życia stanowią zaledwie 11 proc. Prawie połowę odwiedzających mój blog stanowią kobiety, które doceniają klasyczne, eleganckie stylizacje. W okresie największej popularności mój blog miał ponad 400 tys. odsłon miesięcznie, co jest sporym sukcesem, jak na tak niszowy temat, jak moda męska. Wiele młodych osób interesuje się moim blogiem dzięki corocznym wpisom na temat ubioru na studniówkę (co roku post ten ma ponad 100 tys. odsłon). Staram się też utrzymywać stały kontakt z czytelnikami, m.in. odpowiadając na liczne pytania zadawane mi na blogu, drogą mailową lub za pośrednictwem Facebooka.

Jakie hasło i idee towarzyszą panu w życiu?

Zawsze uważałem, że bardzo ważny jest szacunek do drugiego człowieka i starałem się tego trzymać w życiu zawodowym i rodzinnym. Wierzę też, że w życiu trzeba kierować się rozumem, a nie emocjami, co nie jest obecnie tak oczywiste. Kierowanie się emocjami może być niebezpieczne i prowadzić do wielu niepotrzebnych napięć.

Co chciałby pan przekazać swoim starszym, a co młodszym obserwującym?

W kwestii ubiorów namawiam swoich obserwujących do tego, by nie tyle podążali za modą, ile starali się wypracować swój własny styl. Najlepiej by bazował on na klasycznej męskiej elegancji, która zawsze się sprawdzi i obroni. Trzeba mieć na uwadze, że mody przemijają, a styl pozostaje.

W kwestii podejścia do życia namawiam do tego, by nigdy nie rezygnować z marzeń i nie zakładać, że coś jest niemożliwe do realizacji. Mnie, moje marzenia z młodości udało się spełnić, gdy byłem już w wieku więcej niż dojrzałym. Tamte marzenia dotyczyły mojej wielkiej miłości muzycznej, czyli rocka progresywnego. Więc na koniec życzę wszystkim czytelnikom „Zdrowia seniorów” spełnienia ich marzeń.

Next article
Home » Kości i stawy » Klasyczna elegancja to zawsze dobre rozwiązanie
Kości i stawy

Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie mężczyzn

Michał Woroniecki

Autor bloga FitRepublic.pl, wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty

Panie Michale, proszę opowiedzieć jak ważna jest aktywność sportowa dla współczesnych mężczyzn?

Współcześni mężczyźni starają się dbać o swoje ciało, gdyż na świecie nadal trwa „trend fitness”, który popycha zarówno mężczyzn, jak i kobiety do działania oraz dbania o swoje ciało, które staje się naszą wizytówką. Oprócz oczywistych zalet zdrowotnych pomaga nam również być lepiej odbieranym przez przedstawicieli obojga płci. Zadbana sylwetka i zdrowy wygląd niejednokrotnie mogą pomóc zarówno w stosunkach interpersonalnych, jak i nawet biznesowych.

Mimo to świadomość społeczna dotycząca istotności diety i aktywności fizycznej nadal jest zbyt niska – zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Można jednak zauważyć pozytywny trend w społeczeństwie, gdyż coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę jak istotne dla zdrowia i samopoczucia są właściwe żywienie i ruch. Po cichu liczę, że ten artykuł skłoni chociaż jedną osobę do zmiany stylu życia i wdrożenia chociaż odrobiny aktywności fizycznej. Zachęcam, bo warto!

Czy sport może uprawiać każdy bez względu na wiek?

Jak najbardziej i jest to zdecydowanie wskazane! Nigdy nie jest za późno, aby zacząć ćwiczyć. Regularny ruch w połączeniu ze zdrową dietą może zdziałać cuda i uchronić nas przed wieloma schorzeniami. Niezależnie od wieku powinniśmy podejmować aktywności fizycznie, które najbardziej lubimy. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie porywać się z motyką na słońce i trenować z głową, szczególnie jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę ze sportem. Dobry plan treningowy to podstawa, która pozwoli osiągnąć nam zamierzony rezultat i przy okazji uniknąć błędów początkujących.

Jakie aktywności proponuje pan osobom starszym?

W starszym wieku najważniejsza jest systematyczność, która pozwoli zbudować i utrzymać dobrą kondycję, a nie stricte sam rodzaj aktywności. Jednak osoby 60+ muszą mieć na uwadze fizyczne ograniczenia swojego ciała. Wiele osób w tym wieku zmaga się ze schorzeniami układu ruchu czy innymi chorobami, które ograniczają ich możliwości. Jednak jest kilka aktywności, które sprawdzą się w znacznej większości przypadków. Zdecydowanie polecam pływanie – nie obciąża stawów, doskonale wpływa na kondycję i pozwala utrzymać wysoką formę fizyczną. Poza tym warto zwrócić uwagę na popularny nordic walking (pamiętajcie o właściwej technice chodu!), jeżdżenie na rowerze czy nawet zwyczajne spacery, które pomogą połączyć przyjemne z pożytecznym. Praktycznie – jeżeli osoba starsza nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania aktywności fizycznej – można podejmować wszelkie jej rodzaje. Zdecydowanie zalecam, aby mimo wszystko skonsultować się z lekarzem i dopytać, czy możecie podejmować określoną formę wysiłku fizycznego. To pozwoli uniknąć ewentualnych kontuzji i innych problemów.

Jakie wskazówki ma pan dla osób, które chcą zacząć uprawiać sport? Na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać, a co praktykować?

Osoby, które dopiero zabierają się za budowanie formy powinny pamiętać, żeby przede wszystkim nie przeszarżować z treningami czy zbyt rygorystyczną dietą. Na samym początku przygody z aktywnością fizyczną wiele osób uważa, że im więcej aktywności tym lepiej. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to właściwa droga do celu. Silne zakwasy, rygorystyczna i monotematyczna dieta czy zwyczajne przemęczenie mogą spowodować szybkie wypalenie i tym samym zniechęcenie do dalszej aktywności. Idąc tym tropem, apeluję przede wszystkim o rozsądek i głębsze rozeznanie w temacie treningów. Dobrym pomysłem jest konsultacja z dietetykiem i trenerem, którzy pomogą stworzyć indywidualny plan żywieniowy i treningowy. Dzięki temu w prosty sposób możecie uniknąć podstawowych błędów początkujących i znacznie przyspieszyć realizację założonych celów. To mocna podstawa na start. Zachęcam również do regularnej edukacji w dziedzinie treningów i żywienia, która pozwoli stale ulepszać drogi do realizacji założonych celów.

Next article