Dr hab. n med. Danuta Nowicka
Specjalista dermatolog
Jakie czynniki zaostrzają zmiany trądzikowe?
Zmiany trądzikowe zaostrzają się przede wszystkim pod wpływem działania hormonów, przede wszystkim testosteronu. Wydzielany jest fizjologicznie oczywiście u mężczyzn, ale także choć w dużo mniejszym stężeniu u kobiet. Czynnikiem, który podwyższa poziom testosteronu jest stres, dlatego też będzie on najczęstszym i najsilniejszym czynnikiem zaostrzającym zmiany trądzikowe. Kolejne to błędy dietetyczne oparte na spożywaniu produktów o wysokim indeksie glikemicznym, jak również nadmierna podaż nabiału. Częste zaostrzenia widzimy również przy nieprawidłowej pielęgnacji (zwłaszcza podrażnieniu skóry przez detergenty i preparaty z alkoholem) po okresie letnim, gdzie nadmierna opalenizna powodując wysuszenie powierzchni naskórka też w konsekwencji pogarsza przebieg choroby.
Czy częste dotykanie naszej twarzy może być także bezpośrednią przyczyną nasilenia się zmian trądzikowych?
Tak. Dotykanie, a zwłaszcza wyciskanie zmian skórnych powoduje możliwość rozprzestrzeniania się zarówno stanu zapalnego jak i dodatkowej infekcji bakteryjnej. Zbyt mocna ingerencja w zmiany skórne może również być przyczyną następczego bliznowacenia.
Zbliża się lato, czas wysokich temperatur i mocno świecącego słońca – czy jest to okres „zbawienny” dla skóry problematycznej, czy wręcz przeciwnie? Czy słońce ma „właściwości lecznicze” dla trądzikowej skóry?
Niestety. Skóra dotknięta trądzikiem nie powinna być wystawiana na światło słoneczne czy solaryjne. Po chwilowej poprawie dochodzi do znacznego pogorszenia się stanu skóry. Ponadto po zmianach zapalnych mogą powstać nieestetycznie wyglądające przebarwienia.
Moja skóra jesienią – jak poradzić sobie z defektami pojawiającymi się po okresie letnim?
Jesień to doskonały czas, aby naprawić wyrządzone słońcem skórze szkody. Jest to czas na zabiegi z kwasami regulujące rogowacenie naskórka, niwelujące stan zapalny i powstałe przebarwienia. Dla skóry tłustej trądzikowej najlepszym wyborem będzie kwas salicylowy, pirogronowy. Dla skór z przebarwieniami i objawami fotostarzenia doskonałym rozwiązaniem będzie retinol.
Czy mocne peelingi, aby złuszczyć naskórek po opalaniu się jest wskazane dla każdego typu skóry, czy są ku temu przeciwwskazania?
Przeciwwskazaniami do złuszczań są nasilone, czynne zmiany ropne na skórze – należy wtedy koniecznie wprowadzić leczenie dermatologiczna. Poza tym obecna oferta zabiegów złuszczających jest tak bogata, że do każdego problemu możemy dobrać odpowiedni, korzystnie działający kwas.
Czy stosowanie nawilżających kremów jest także wskazane dla osób z problemami skórnymi tj. zaskórniki, krostki, trądzik różowaty?
Dla każdego stosowanie preparatów nawilżających to absolutne minimum! Przy zmianach zapalnych na skórze (bezwzględnie na ich etiologie) wybierajmy lekkie emulsje nie ciężkie kremy. Pamiętajmy, żeby nie stosować żeli beztłuszczowych – paradoksalnie mogą powodować jeszcze większe wysuszenie.