Skip to main content
Home » Skóra » Lato to trudny czas dla Twoich włosów
Skóra

Lato to trudny czas dla Twoich włosów

skóra głowy
skóra głowy

Jeżeli zależy nam na zdrowym wyglądzie naszych włosów, to musimy wziąć pod uwagę szczególny czas, jakim jest lato. Jest to dosyć trudny okres dla ich kondycji, zwłaszcza, jeśli wybieramy się na urlop do ciepłych krajów.

Ewelina Wysoczańska

Ewelina Wysoczańska

Członek Założyciel oraz Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego, wieloletni trycholog praktyk, pomysłodawca i założyciel marki kosmetyków trychologicznych na bazie czarnej porzeczki Bionigree

Tam, gdzie jest gorąco, działają na nasze włosy wyjątkowo niekorzystne czynniki, takie jak: słońce, wysoka temperatura, suche lub wilgotne powietrze oraz chlorowana lub słona woda. To, co możemy zrobić, aby zadbać o nasze włosy to w pierwszej kolejności je zabezpieczać, a później regenerować, czyli nawilżać i odżywiać.

Podczas kąpieli słonecznej jedną z największych zmór dla włosów jest promieniowanie UV. Niszczy ono nieodwracalnie strukturę łodygi. Światło UV to nie jedyny czynnik wpływający na kondycję włosów podczas opalania. Wysoka temperatura rozchyla łuski włosa, przez co droga przenikania dla promieniowania jest szybsza i intensywniejsza. Zarówno kąpiel słoneczna, jak i kąpiel w wodzie działa na włosy destrukcyjnie. Włos mokry lub wilgotny jest bardziej podatny na uszkodzenia. Dlatego kondycja włosów pogarsza się po urlopie. Stają się łamliwe, matowe, wypłowiałe.

Jak ochronić włosy i skórę głowy?

Same włosy to nie wszystko, pozostaje jeszcze skóra głowy, która również jest podatna na działanie kąpieli słonecznych. Może ulec opaleniu, jak i poparzeniu. W szczególności, jeśli mamy problem z przerzedzeniem lub nadmiernym wypadaniem włosów. Podczas oglądania skóry głowy pod powiększeniem (czyli podczas badania trychologicznego) widać na niej charakterystyczne przebarwienia w postaci tzw. „plastra miodu”. Wysoka temperatura pobudza pracę gruczołów łojowych, co przyczynia się do szybszego jej przetłuszczania się. To zaś ma niewątpliwie negatywny wpływ na kondycję skóry głowy i włosy, w tym również ich efekt wizualny.

W pierwszej kolejności, aby zadbać o nasze włosy powinniśmy działać profilaktycznie, czyli chronić włosy i skórę głowy przed utratą wilgoci oraz promieniowaniem. Na skórę głowy powinniśmy aplikować nawilżające produkty trychologiczne. Jeżeli chodzi o włosy, należy je nawilżać i natłuszczać oraz stosować przeznaczony do włosów filtr przeciwsłoneczny, najlepiej taki, który nie spłucze się podczas kąpieli w morzu lub basenie.

Profilaktyka – badanie trychologiczne

Niezależnie od tego, w celach profilaktycznych, warto udać się do trychologa (specjalisty od problemów owłosionej skóry głowy) i wykonać badanie trychologiczne (bezbolesne badanie powierzchni skóry głowy i struktury włosów przy użyciu specjalistycznej mikrokamery). Dzięki niemu można dowiedzieć się praktycznie wszystkiego na temat owłosionej skóry głowy i otrzymać zalecenia dotyczące m.in. stosowania kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy i włosów.

Jeśli po urlopie dzieje się coś ze skórą głowy, np. jest zaczerwieniona, łuszczy się, swędzi lub piecze można sprawdzić jej stan w gabinecie trychologicznym. To samo dotyczy nadmiernie wypadających włosów.

Trycholog, przeprowadzając szczegółowy wywiad, analizując wyniki badań oraz przeprowadzając badanie mikrokamerą wskaże źródło problemu oraz da zalecenia odnośnie działań i produktów, które należy wdrożyć by kuracja przyniosła najszybszy i oczekiwany rezultat.

Next article
Home » Skóra » Lato to trudny czas dla Twoich włosów
skóra

Łuszczyca i AZS – pielęgnacja w sezonie letnim

AZS i łuszczyca to przewlekłe, a dla niektórych pacjentów bardzo uciążliwe choroby skóry. Co warto o nich wiedzieć w kontekście nadchodzącego lata?

Prof.-Adam-Reich

Prof. dr hab. n. med. Adam Reich

Kierownik Zakładu i Kliniki Dermatologii, Instytut Nauk Medycznych, Kolegium Nauk Medycznych, Uniwersytet Rzeszowski

Dr hab. n. med. Danuta Nowicka

Specjalista dermatolog

Czym charakteryzuje się łuszczyca, a czym atopowe zapalenie skóry? Jakie są objawy tych chorób?

Jak podkreśla prof. Reich, w typowych przypadkach ogniska łuszczycy lokalizują się na kolanach i łokciach. Często zmiany łuszczycowe zajmują także głowę czy okolicę lędźwiowo-krzyżową. AZS obejmuje zazwyczaj miejsca zgięciowe, czyli doły łokciowe, kolanowe. Łuszczyca to choroba, w której zmiany chorobowe są wyraźnie odgraniczone od skóry zdrowej. W AZS stan zapalny objawia się rumieniem ze złuszczeniem naskórka.

Jak wygląda postępowanie i pielęgnacja w przypadku skóry atopowej, a jak łuszczycowej?

Jak wskazuje prof. Reich, w chorobach skóry dobra pielęgnacja przyczynia się do poprawy całościowego wyniku leczenia. W przypadku AZS mamy do czynienia z defektem bariery naskórkowej, dlatego pielęgnacja polega głównie na stosowaniu preparatów emolientowych oraz dostarczaniu skórze lipidów, które wnikając w nią, spajają jej komórki. W łuszczycy należy ograniczać nadmierne złuszczanie się naskórka, a także działać wspomagająco w stosunku do leczenia przeciwłuszczycowego. Aby łuszczenie odbywało się sprawniej, należy stosować produkty keratolityczne. Pielęgnując skórę łuszczycową, należy pamiętać o jej nawilżaniu, które znacznie poprawia jej stan.

W jakich produktach przeznaczonych do skóry znajdziemy emolienty? Na czym polega ich skuteczność oraz co je wyróżnia na tle balsamów nawilżających?

Emolienty znajdziemy zarówno w produktach przeznaczonych do mycia twarzy, ciała oraz włosów, m.in. emulsjach, szamponach, płynach, jak i preparatach pielęgnacyjnych. Emolient odtwarza skład i funkcję skóry, broni ją przed alergiami, podrażnieniami i zbytnim wysuszeniem. Jest kosmetykiem dbającym o zdrowie skóry, nie tylko o jej wygląd. Preparaty do mycia oparte na formule emolientów dodatkowo nie niszczą płaszcza tłuszczowego, co jest domeną zwykłych preparatów myjących – mówi dr Nowicka.

Czy chorzy na te przypadłości w kontekście zbliżającego się lata powinni bardziej przywiązywać wagę do pielęgnacji swojej problematycznej skóry?

Jak wspomina prof. Reich, zawsze należy zwracać uwagę na czynniki środowiskowe, a już szczególnie w okresie letnim. Jeśli nam nie służą, jak np. promienie słoneczne, warto je wyeliminować lub skutecznie się przed nimi chronić. Należy jednak mieć na uwadze, by dobrze dobierać produkty fotoochronne, ponieważ – jak dodaje dr Nowicka – jest grupa pacjentów dotkniętych łuszczycą i AZS, którym bezpieczna ekspozycja na światło słoneczne w okresie letnim służy. Zawarty w promieniowaniu słońca ultrafiolet ma działanie przeciwzapalne, delikatnie immunosupresyjne – sprzyja leczeniu tych chorób. Okres letni sprzyja również wysuszaniu się skóry – słońce, woda morska, baseny – dlatego też pacjenci ci powinni zwrócić szczególną uwagę na nawilżanie skóry. Konieczne jest stosowanie emolientów do każdej kąpieli/mycia, a także aplikacji ich minimum dwa razy dziennie. Niezbędna jest również zwiększona podaż wody w diecie.

Next article