Skip to main content
Home » Skóra » Skóra wrażliwa – pielęgnacja w okresie letnim
Skóra

Skóra wrażliwa – pielęgnacja w okresie letnim

Pielęgnacja-skóry-wrażliwej
Pielęgnacja-skóry-wrażliwej
Prof-Placek

Prof. dr hab. n. med. Waldemar Placek

Katedra i Klinika Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej, Wydział Lekarski, Collegium Medicum, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Miejski Szpital Zespolony im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie, „Derm-Art” Naukowo-Badawczy i Naukowo-Szkoleniowy Ośrodek Dermatologii Estetycznej, Dermatochirurgii i Fotodermatologii. Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska.

Jakie czynniki wysuszają naszą skórę w okresie letnim?

Zawsze, a szczególnie latem do przesuszenia zdrowej, normalnej skóry dochodzi pod wpływem czynników klimatycznych takich jak suchy ciepły wiatr i słońce, oraz czynników wynikających z trybu spędzania czasu latem takich jak zbyt częste mycie się przy użyciu nieodpowiednich mydeł i detergentów, zbyt długie przebywanie w słodkiej wodzie oraz przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych. Chodzi o wypłukiwanie naturalnego czynnika nawilżającego i tłuszczowej substancji międzykomórkowej warstwy rogowej naskórka, które chronią skórę przed nadmierna utrata wody. Nadużywanie tych czynności prowadzi do wypłukiwania substancji naturalnie produkowanych przez skórę i braku możliwości ich regeneracji.

Czynniki genetyczne determinują typ skóry np. skóra sucha i atopowa zależy od mutacji genu filagryny, zaburzeń funkcji naskórka jako bariery z tendencją do nadmiernej utraty wody. Ten typ skóry łatwo podlega niekorzystnym wpływom dietetycznym, klimatycznym i środowiskowym, łatwo dochodzi także do podrażnienia miejscowego wywołanego środkami i zabiegami pielęgnacyjnymi i kosmetykami. Przez cały rok, a szczególnie latem suchość skóry nasila palenie papierosów i przyjmowanie niektórych leków (czynniki jatrogenne).

Jak pielęgnować naszą wrażliwą skórę przed i po opalaniu się?

Powiedzmy sobie szczerze opalanie się pojmowane w sensie tradycyjnym jest niezdrowe i niemodne. Prowadzi do powstawania skóry starczej, czerniaka i raków skóry. Pierwsza zasada latem: w dni słoneczne nie należy przebywać na leżaku czy kocu w pełnym słońcu. Ze słońca można korzystać jedynie w formie odbitej: pod parasolem, w cieniu drzew. Jeżeli już uprawia się sporty letnie w pełnym słońcu (bieganie, gra w piłkę plażową, pływanie, surfing) należy nosić odpowiednie ubranie ochronne nieprzepuszczające promieni ultrafioletowych oraz stosować odpowiednie filtry w postaci kremów, żeli, aerozoli o sile hamowania przenikania promieni UV (SPF = sun protektion factor) od 15 dla osób zdrowych o ciemnej karnacji do 50+ dla osób o bardzo jasnej wrażliwej na słońce karnacji. Do tej grupy zalicza się również osoby piegowate i rude oraz ze skłonnością do przebarwień.

Filtry należy stosować najrzadziej co 2 godziny na wszystkie niezakrytym ubraniem powierzchnie skóry. Do korzystania ze sportów wodnych należy stosować filtry wodoodporne, które tracą połowę wartości ochronnych w ciągu 20 minut przebywania w wodzie. Po powrocie do domu czy hotelu należy wziąć prysznic i natychmiast posmarować się emolientami szczególnie przygotowanymi przez producentów na „po opalaniu” zawierającymi oprócz substancji natłuszczających czynniki zmniejszające odczyn rumieniowy i wychwytujące wolne rodniki. Po wieczornej toalecie konieczne jest zastosowanie emolientu w postaci kremu, emulsji lub lotionu o właściwościach natłuszczająco-nawilżających. W razie wystąpienia rumienia należy skorzystać z leku bez recepty jakim jest pianka zawierająca dekspantenol. W niektórych przypadkach poparzenia słońcem konieczne jest zastosowanie zewnętrzne kremu z lekkim sterydem po przepisaniu przez lekarza na receptę i unikanie słońca przez następnych kilka dni.

Next article
Home » Skóra » Skóra wrażliwa – pielęgnacja w okresie letnim
skóra

Ochrona przeciwsłoneczna powinna być stosowana cały rok

W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o negatywnym wpływie promieniowania słonecznego na naszą skórę. Możemy ją jednak skutecznie chronić za sprawą dobrze dobranych filtrów przeciwsłonecznych, które powinniśmy stosować przez cały rok, a już szczególnie wiosną i latem.

Dr hab. n. med. Elżbieta Kowalska-Olędzka

Specjalista dermatolog

Do jakich aspektów pielęgnacyjnych powinniśmy przykładać wagę w okresie wiosenno-letnim?

Kluczową kwestią, jeśli chodzi o pielęgnację naszej skóry w okresie wiosenno-letnim jest włączenie lub kontynuacja stosowania kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Oczywiście w zależności od pory roku filtry te różnią się od siebie stopniem ochrony. Jeśli chodzi o okres jesienno-zimowy, to mogą to być np. filtry, które są dodawane do produktów pielęgnacyjnych – kosmetyków kolorowych i kremów. Są to zazwyczaj wartości od 15 do 30 SPF. Natomiast wiosną i latem ochrona przeciwsłoneczna powinna być znacznie wyższa – należy stosować filtry SPF 30-50+.

Przed czym tak naprawdę chronią nas filtry przeciwsłoneczne? Jak powinna wyglądać regularna ochrona przeciwsłoneczna?

Ochrona przeciwsłoneczna ma dwa główne zadania – spełnia funkcję profilaktyki przeciwnowotworowej oraz przeciwstarzeniowej. Ochrona przeciwstarzeniowa jest związana ze względami estetycznymi, przeciwnowotworowa – zdrowotnymi. Najbardziej niebezpiecznym nowotworem skóry jest czerniak, który powstaje w wyniku krótkiej, ale bardzo intensywnej ekspozycji na słońce. Regularna ochrona przeciwsłoneczna to przede wszystkim codziennie stosowanie kremów z filtrem, minimum 15 minut przed wyjściem z domu. Należy pamiętać, że ich działanie trwa mniej więcej 3-4 godziny, dlatego wymagana jest reaplikacja. Szczególnie jeśli jesteśmy na plaży, uprawiamy sport, spacerujemy, wiemy, że możemy się spocić lub korzystamy z kąpieli wodnych – wtedy ponowne nałożenie kremu z filtrem jest obowiązkowe. Promienie ultrafioletowe odbijają się wtedy też od wody i od piasku, stąd też ekspozycja na słońce działa na nas z każdej strony. Warto też zwrócić uwagę na to, że nie chronimy wyłącznie twarzy, ale całe ciało. Na rynku dostępna jest odzież przeciwsłoneczna, która filtry ma wplecione w tkaniny, jednak i tak na części odkryte należy zastosować krem z filtrem. Z zasady zalecamy też, by ograniczyć przebywanie na słońcu między godziną 11 a 15, mieć okulary przeciwsłoneczne z filtrem oraz nakrycie głowy.

Czym powinniśmy kierować się przy doborze odpowiedniego kremu z filtrem?

Z pewnością bardziej efektywne są produkty stanowiące osobny, samodzielny filtr przeciwsłoneczny niż kosmetyki kolorowe lub pielęgnacyjne z dodanym filtrem. Niemniej, są one zawsze lepszym wyborem niż niestosowanie ochrony przeciwsłonecznej w ogóle. Dodatkowo kremy z filtrem dzielą się na mineralne i chemiczne. Te pierwsze są idealne dla dzieci, osób chorych, u których potwierdzona jest nadwrażliwość na światło słoneczne oraz osób ze skłonnościami do przebarwień. Od niedawna dostępne są także filtry chroniące nie tylko przed UVB i UVA, ale też przed światłem widzialnym i podczerwienią. Filtry chemiczne mogą być stosowane przez większość osób (z wyjątkiem wymienionych wcześniej), a ich główną zaletą jest łatwiejsza aplikacja i niepozostawianie białego filmu na skórze. Filtry powinny być zużywane w danym sezonie – otwarty produkt, który miałby być użyty za rok, nie spełni swojej funkcji. Kluczowa jest również konsystencja kosmetyku. Mamy do wyboru mleczka, emulsje, spraye, lotiony, jednak wiemy, że kremy są najskuteczniejsze. Wiemy też, że lepiej jest użyć jakiegokolwiek produktu przeciwsłonecznego niż żadnego, ale kremy są bardziej treściwe.

Czy tylko w okresie wiosenno-letnim powinniśmy stosować kremy z filtrem?

Kremy z filtrem należy stosować zdecydowanie cały rok. Ekspozycja na światło ultrafioletowe występuje zawsze, gdy jest jasno. Nie ma znaczenia czy jest to dzień zimowy, czy też letni – cały czas jesteśmy eksponowani na ultrafiolet, nawet jeśli słońce jest za chmurami. Zimą i jesienią można stosować filtry o niższej wartości SPF.

Next article