Skip to main content
Home » Zdrowy oddech » Alergię da się poskromić!
Zdrowy oddech

Alergię da się poskromić!

alergia leczenie
alergia leczenie
Fot.: Gosia Turczyńska dla Glamour

Wiem, że takich osób młodych jak ja, które bagatelizują alergię jest bardzo dużo, dlatego chciałbym zachęcić je do przebadania się, podjęcia leczenia i kontrolowania czynników, ponieważ można żyć lepiej.

Hubert Gromadzki

Model, influencer, finalista 7. edycji programu Top Model

Hubert – cierpisz na alergię – jak wyglądały jej początkowe objawy? Opowiedz na jakim etapie życia została ona u ciebie zdiagnozowana?

Pierwsze objawy alergii przechodziłem w okresie dojrzewania, kiedy na wiosnę trawy zaczynały pylić. Wtedy bagatelizowałem tę sprawę, ponieważ nie przeszkadzało mi to na tyle, żebym się tym bardziej zainteresował. Nie byłem tego świadomy, że mogą to być objawy alergii i całą winą obarczałem przeziębienie. Po pewnym czasie zauważyłem, że mam też problem z przesiadywaniem w pomieszczeniach mocno zakurzonych – objawiało się to kichaniem i delikatnym podrażnieniem oczu. Po ukończeniu szkoły wyprowadziłem się na studia do Krakowa, gdzie nie odczuwałem już tak często objawów z „dzieciństwa”.

Uciążliwe symptomy pojawiały się, gdy na weekend wracałem do rodzinnego domu. Wtedy zacząłem się zastanawiać, dlaczego tak się dzieje? Pierwszy raz mój przyjaciel ze studiów zasugerował mi, że może to być alergia i warto umówić się na wizytę u alergologa. Zbagatelizowałem sprawę, bo przecież w Krakowie było mi dobrze, a okres wiosenny jakoś przeżywałem. Ponad rok temu w moim rodzinnym domu robiliśmy porządki, m.in. segregowaliśmy nieużywane ubrania dla PCK i wtedy nagle zacząłem mocno kichać, złapał mnie ostry katar, moje oczy zaczerwieniły się. To był moment, w którym zdecydowałem się zrobić badania. Diagnoza alergologa była przewidywalna – mam problemy z kurzem, roztoczami i niektórymi roślinami.

Czy osoba młoda, aktywna, odczuwa duży wpływ reakcji alergicznych na własne życie, jego dynamikę?

Według własnych doświadczeń, mogę jasno stwierdzić, że nieleczona alergia ma bardzo niekorzystny wpływ na komfort życia. Objawy są uciążliwe i niejednokrotnie pogarszały moje samopoczucie. Czułem, że przez alergię moja efektywność, zarówno w pracy, jak i na studiach, pogarszała się. Często budziłem się z uczuciem zmęczenia, zatkanym nosem, moje poranki były wtedy naprawdę ciężkie. W pracy modela liczy się energia i dobry wygląd, a przekrwione, opuchnięte oczy i nieustanny katar mi w tym nie pomagały.

Ponad 60 proc. osób młodych, cierpiących na alergie, nie podejmuje się leczenia – jak zachęciłbyś je do diagnostyki i podjęcia się terapii? Czy odczuwasz realną poprawę komfortu życia z tym związaną?

Niestety początkowo też byłem w tej niechlubnej grupie. Mogę bez wahania powiedzieć, że żałuję, że zbagatelizowałem tę sprawę będąc nastolatkiem i podjąłem się leczenia alergii stosunkowo późno, ponieważ przez ten czas alergia się nasiliła.

Mam świadomość, że mogłem uniknąć uciążliwych objawów wcześniej, dlatego apeluję, żebyście nie popełniali moich błędów i czym prędzej zgłosili się do alergologa, jeżeli widzicie u siebie objawy. Teraz moje życie wygląda inaczej, zacząłem stosować przepisane leki i od tamtej pory czuję się świetnie. To co też zauważyłem to mniejsze zmęczenie, które doskwierało mi wcześniej, brak kataru, suchość oczu zniknęła, a nawet i sam wzrok się delikatnie poprawił.

Czy na co dzień monitorujesz czynniki wpływające na twoją alergię? Czy korzystasz z dobrodziejstw nowoczesnych technologii w tym zakresie?

Niedawno zainstalowałem aplikację dla alergików do monitorowania czynników wpływających na moją alergię. Uważam, że jest to ciekawe rozwiązanie i w łatwy sposób można śledzić dane o pyleniu, co w okresie wiosennym jest bardzo przydatne.

Kończąc mą wypowiedź, wiem, że takich osób młodych jak ja, które bagatelizują sprawę jest bardzo dużo, dlatego chciałbym zachęcić je do przebadania się, podjęcia leczenia i kontrolowania czynników, ponieważ można żyć lepiej.

Hubert Gromadzki
Hubert Gromadzki: Wiem, że takich osób młodych jak ja, które bagatelizują alergię jest bardzo dużo, dlatego chciałbym zachęcić je do przebadania się, podjęcia leczenia i kontrolowania czynników, ponieważ można żyć lepiej.
Fot.: Tatiana Hajduk, Instagram
Next article
Home » Zdrowy oddech » Alergię da się poskromić!
Immunologia

Jak alergia wpływa na kondycję układu immunologicznego?

Prof-dr-hab-Magdalena-Czarnecka-Operacz

Prof. dr hab. Magdalena Czarnecka-Operacz

Katedra i Klinika Dermatologii, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Jakie czynniki mogą powodować reakcję alergiczną?

Reakcja alergiczna może być wywołana przez bardzo wiele czynników środowiskowych. W zależności od rodzaju reakcji immunologicznej charakterystyka alergenów jest zupełnie inna.

Alergenami wywołującymi reakcję alergiczną typu natychmiastowego mogą być zarówno alergeny pokarmowe, alergeny białka mleka krowiego, jaja kurzego, ryby, orzeszki ziemne, warzywa, owoce, mięsa pochodzenia zwierzęcego oraz alergeny powietrznopochodne: alergeny roztocza kurzu domowego, grzybów pleśniowych, pyłku roślin takich jak drzewa, trawy, zboża, chwasty; alergeny lateksowe, alergeny zawarte w moczu zwierząt takich jak myszy, szczury, chomiki; alergeny naskórka i sierści zwierząt domowych itd.

W przypadku reakcji alergicznej typu pierwszego, czyli natychmiastowej, objawy kliniczne pojawiają się na przestrzeni sekund, minut po ekspozycji na alergen. Mogą one dotyczyć zarówno skóry, układu oddechowego i pokarmowego, jak też mieć charakter uogólniony.

Przykładami chorób rozwijających się na podłożu natychmiastowej reakcji alergicznej mogą być: ostra pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy, alergiczny nieżyt nosa i spojówek (sezonowy lub całoroczny), astma oskrzelowa, ale również zespół anafilaksji jamy ustnej oraz alergiczny wstrząs anafilaktyczny.

Mówi się, że czas wiosny i lata jest najgorszy dla alergików, co w takim razie w czasie nadchodzącej jesieni może doskwierać takim osobom?

Oczywiście w przypadku osób uczulonych na alergeny pyłków drzew oraz traw i zbóż wiosna i lato to szczególnie trudny okres roku. Natomiast w czasie jesienno-zimowym alergicy przede wszystkim cierpią z powodu uczulenia m.in. na: alergeny pyłku chwastów, grzybów pleśniowych i roztocza kurzu domowego.

Co ważne chorzy uczuleni na alergeny całoroczne, jak alergeny roztocza kurzu domowego, praktycznie przez cały czas mogą prezentować objawy wynikające z klinicznie istotnej alergii, z zaostrzeniem w okresie zimowym, poprzez niższą niż w lecie cyrkulację świeżego powietrza.

Jednak najważniejsze jest to, aby pamiętać, że skuteczne regularne stosowanie środków przeciwhistaminowych prowadzi do skutecznej całorocznej kontroli nad stanem naszego zdrowia, w walce z objawami alergii.

Jakie zachowania powinny być wdrażane w domu alergika w czasie trwania okresu jesienno-zimowego, aby uniknąć nasilania się drażliwych objawów alergicznych?

Możliwie jak największe ograniczenie ekspozycji na uczulające alergeny. Po spacerach – spłukanie całej powierzchni skóry, zastosowanie kropli do oczu lub nosa w zależności od nasilenia objawów klinicznych w zakresie poszczególnych narządów ciała.

Natomiast w warunkach domowych możliwe zmniejszenie stężenia uczulających alergenów w powietrzu (na przykład należy uważać na uruchamianie klimatyzatorów, w obrębie których bardzo łatwo rozmnażają się grzyby pleśniowe. Ich praca warunkuje zwiększenia stopnia ekspozycji pacjentów na uczulające alergeny tj. roztocza).

Co uczula nas w domu, oprócz kurzu, roztoczy i sierści zwierząt?

Ciepła odzież, niejednokrotnie wełniana, czapki, szaliki oraz rękawiczki – wszystkie tego typu elementy garderoby pacjenta mogą wywoływać odczyn z podrażniania. Zwróćmy też uwagę na skład pościeli, w której układamy się do snu. Wybierajmy tkaniny o wysokiej zawartości bawełny, która nie podrażnia skóry, zamiast wełny i syntetycznych materiałów.

Jak alergia wpływa na kondycję układu immunologicznego? Czy bardziej niż inni alergik jest podatny na zachorowania w czasie jesienno-zimowym?

A zatem sam proces alergii manifestujący się rozmaitymi chorobami ze strony różnych narządów i układów nie stanowi przyczyny zwiększenia zapadalności na jesienno-zimowe infekcje, jednak niektóre formy terapii stosowane w prowadzeniu ciężkich postaci chorób alergicznych, potencjalnie mogą być przyczyną łatwiejszego rozwoju infekcji przykładowo dróg oddechowych i dlatego wymagana jest szczególna ostrożność w projektowaniu zasad terapii w tej grupie pacjentów oraz szczegółowe i systematyczne kontrolowanie ich stanu klinicznego, oraz natychmiastowa modyfikacja leczenia, w sytuacji rozwoju pierwszych objawów infekcyjnych.

Next article